Motorin fiyatlarına büyük indirim geliyor

Akaryakıt fiyatlarında uluslararası enerji krizinden kaynaklanan fiyat oynaklığı devam ederken; Türkiye'de de benzin ve motorin fiyatları hergün değişiyor. Son olarak motorin fiyatına büyük bir indirim müjdesi geldi.

Google Haberlere Abone ol
Motorin fiyatlarına büyük indirim geliyor

Brent petrol ve uluslararası piyasalarda motorinin ton fiyatında yaşanan düşüş sonrası iç piyasadaki akaryakıt ürünleri için de indirimin önü açıldı. İşte motorinin pompa fiyatında perşembe günü gerçekleşmesi beklenen indirim oranı ve indirim sonrası motorinde ortaya çıkacak yeni litre fiyatı..

Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişikliklerle birlikte vatandaşlar benzin ve motorin fiyatlarını takibe devam ediyor.

Brent petrol ve uluslararası piyasalarda motorin ton fiyatı düşüş gösterdi.

Yaşanan bu gelişme motorinde indirimi gündeme getirdi.

Motorin grubunda 13 Ekim Perşembe gününden itibaren geçerli olmak üzere 2,13 TL indirim bekleniyor.

Motorinin litre fiyatı 11 Ekim tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 1.38 TL zamla 28.53 TL'ye çıkmıştı.

Benzin fiyatları ise litre başına 20.6 TL'de kaldı.

Sektör kaynakları brent petrolün varilinin 95 dolara kadar düştüğünü, motorinin tonunda da yüzde 5'lik bir düşüş olduğunu belirterek, "Dolar kuru artmazsa ve petrolde ve ürün fiyatında düşüş bir miktar daha devam ederse önümüzdeki günlerde indirim gündeme gelebilir" dedi.

Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre;

İstanbul'da motorin litre fiyatı 28,50 liradan satılıyor.

Benzinin litresi ise ortalama 20,60 satılıyor.

Beklenen indirimin gerçekleşmesi halinde motorinin litre fiyatının 26 lira 37 kuruşa düşmesi bekleniyor.

BRENT PETROL FİYATLARINDA SON DURUM

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 94,25 dolardan işlem görüyor.

Dün 96,46 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 94,29 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.17 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,04 azalarak 94,25 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 89,55 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlar, güçlü dolar, resesyon endişeleri, Çin'de vaka sayılarının artması nedeniyle sıkılaşan Kovid-19 tedbirleri ve yatırımcıların ABD enflasyon verilerine odaklanması nedeniyle dalgalı seyir izliyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF), dün yayımladığı Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nda, yüksek enflasyon, ekonomik görünümün kötüleşmeye devam etmesi ve süregelen jeopolitik risklerin, finansal sistemlerin karşı karşıya kaldığı başlıca sorunlar olduğunu, finansal istikrara yönelik risklerin önemli ölçüde arttığını belirtti.

ABD dolarının diğer para birimleri karşısında değerini ölçen dolar endeksindeki artış ise petrolü diğer para birimlerini kullanan alıcılar için daha pahalı hale getirerek fiyatları baskıladı.

Fiyatlar ayrıca, dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi Çin'in Şanghay ve Shenzhen gibi büyük şehirlerde de dahil olmak üzere Kovid-19 kısıtlamalarının sıkılaştırılması nedeniyle aşağı yönlü hareket ediyor. Ülkede vaka sayıları geçen hafta, ağustos ayından bu yana en yüksek seviyelerine geldi. Yetkililerin, ülkenin Kovid-19 politikalarında herhangi bir gevşeme olmayacağını belirtmesi de talep görünümünü olumsuz etkiliyor.

Brent petrolde teknik olarak 94,63 ile 94,88 dolar aralığının direnç, 93,91 ile 93,44 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Yorumlar