Erdoğan, Rakka şartını ABD'ye bildirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Biden'a Rakka operasyonuna YPG'nin olmaması şartıyla katılacaklarını söyledi

Erdoğan, Rakka şartını ABD'ye bildirdi
22 Eylül 2016 Perşembe 10:06

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD'deki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantıları kapsamında ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'la yaptığı görüşmenin detayları ortaya çıktı. Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Biden'a "YPG'nin yer alacağı Musul ve Rakka'ya yönelik bir operasyonda Türkiye'nin yer almayacağını" belirttiği öğrenildi.

Vatan gazetesinde yer alan habere göre, Erdoğan, Joe Biden'ı konakladığı otelde kabul etti. Erdoğan'ın Biden ile basına kapalı görüşmesi yaklaşık bir buçuk saat sürdü. Görüşmede Fethullah Gülen'in iadesi ve Suriye konusu görüşüldü.

Erdoğan-Biden görüşmesinin ardından Biden'in ofisinden açıklamada bulunuldu. Yapılan açıklamada, "İki ülke arasında stratejik ilişki önemli. DAEŞ'e karşı mücadelede koordinasyonun artırılması ele alındı. Görüşmede Suriye'deki son durum ve Kıbrıs konusu ele alındı. Darbe girişimi soruşturmasına desteğe hazırız. Gülen'in tutuklanması talebiyle ilgili daha somut veriler gelmeye başladı.  PKK'nın asker ve sivillere yönelik saldırılarını kınıyoruz" denildi.

Görüşmede Erdoğan'ın Biden'a PYD/YPG'nin yer alacağı Musul ve Rakka'ya yönelik bir operasyonda Türkiye'nin yer almayacağını belirttiği öğrenildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×