Sağlık Bakanı da diyete başladı

Sağlık Bakanı Akdağ ve Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, Dünya Yürüyüş Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, bugünden itibaren uygun diyet ve egzersiz programına başlayarak, fazla kilolarını vereceklerini belirtti

Sağlık Bakanı da diyete başladı
04 Ekim 2016 Salı 12:21

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bugünden itibaren uygun diyet ve egzersiz programına başlayarak, fazla kilolarını vereceklerini söyledi.

Akdağ ve Yılmaz, beraberlerinde yabancı konuk bürokratlar, Bakanlık yetkilileri ve çocuklarla birlikte, Dünya Yürüyüş Günü dolayısıyla Etlik Yürüyüş Yolu'nda düzenlenen "Her gün 10 bin adım" konulu etkinliğe katıldı.

Akdağ, yürüyüşe başlamadan önce, etkinlikte yer alan Bahreyn Yüksek Sağlık Konseyi Başkanı Şeyh Muhammed Bin Abdullah Al Halife, Azerbaycan Sağlık Bakan Yardımcısı Elsever Agayev ve Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Süheyl Mahmud'u tanıştırdı.

Sağlıklı yaşam için düzenli fiziksel hareketin çok önemli olduğunu belirten Akdağ, her gün mutlaka 10 bin adım yürünmesi ya da 10 bin adıma muadil hareket yapılması gerektiğini ifade etti. İmkanı olanların, evde ya da spor merkezinde egzersiz yapabileceklerini söyleyen Akdağ, bunların yanı sıra yüzülebileceğini ve bisiklete binilebileceğini anlattı. Akdağ, tüm spor dalları içinde en pratik olanın yürüyüş olduğunu aktararak, fiziksel aktivitenin yapılmasını sağlığın korunması açısından önemsediklerini vurguladı.

Akdağ, Türkiye'nin en önemli sağlık sorununun hareketsizlik ve şişmanlık olduğunu, kendisinin de bir miktar fazla kilosunun bulunduğunu söyledi. Fazla kilonun, sağlıklı bir şekilde verilmesi gerektiğini dile getiren Akdağ, şunları kaydetti:
"Bunu daha sonra ifade edecektim ama bugün ifade etmek gerekiyor. Ben de bugün itibarıyla ciddi bir programa başlıyorum. Şu anda kilom biraz fazla, 86 kiloyum. Planımda da birkaç ay içinde en az 10 kilogram vermek var. İnşallah, ben bunu başaracağım. İhtiyacı olan vatandaşlarımızın da bunu başaracağına inanıyorum. Şeker hastalığından tutun, kalp ve damar hastalıklarına, hatta birçok kanser türüne varıncaya kadar hareketsizlik ve şişmanlık önemli bir sebep. Onun için gerçekten hepimizin sorunu, bu iki mesele."

"21. yüzyılı ancak sağlıklı nesillerle inşa edebiliriz"

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz da sağlıklı yaşamak için hareketli olunması gerektiğinin altını çizerek, "Çağımızın hastalığı nedir derseniz, fazla kilodur. Çünkü, fazla kilo hastalıklara yol açıyor. 21. yüzyılı ancak sağlıklı nesillerle inşa edebiliriz. Dolayısıyla tüm okullarda, önümüzdeki dönemde spor alanında, beden eğitimi alanında çok daha etkin bir şekilde sağlıklı hayata katkıda bulunmaya çalışacağız." diye konuştu.

Kişinin kendi kusurunu görmekte zorlandığını söyleyen Yılmaz, şöyle devam etti:
"Kişiye, 'Kilolusunuz' dediğinizde, 'Ben hiç öyle hissetmiyorum' der. Dolayısıyla kişinin erdemi, kendi kusurunu kabul etmekten geçer. Herkesin mutlaka, verecek fazla kilosu vardır. Bakanım söyledi, aynı şekilde benim de mutlaka vardır. Aynı şekilde, bugün başlıyoruz. Sayın Bakanım, sağlıklı olarak ne kadar sürede fazla kilomuzu vermemiz gerektiğini söylüyorsa, ben de o kadar diyorum. Çünkü, biz şuna kadar millete ne söz verdiysek yerine getirdik. Yapamayacağımız bir şey söylemedik."

Yılmaz'ın süreye ilişkin sorusuna Akdağ, "Sayın Bakanım 4 ay içinde 10'ar kilo verelim." yanıtını verdi. Bunun sözünü veren Yılmaz da "Şu an 80'lerdeyim. İnşallah, dört ay sonra yine buradayız." diye konuştu.

 "Mutlaka kilolardan kurtulmak lazım"

Yürüyüşün ardından da açıklama yapan Yılmaz, sağlıklı yaşam için bugünkü programlar aracılığıyla farkındalık oluşturulmasının önemine işaret etti.

Sağlıklı yaşamın, huzurlu yaşam olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Gereğinden fazla yük taşımamak için mutlaka kilolardan kurtulmak lazım. Fazla kilo insanı yorar, yıpratır ve yapmak istenileni yapamaz hale getirir." dedi.

Yılmaz, binalarda ilk üç kat için zorunlu olmadıkça asansör kullanımından kaçınılması, 10 bin adımdan daha yakın mesafede araç kullanılmaması, buralara yürüyerek gidilmesi tavsiyesinde bulundu.

"Gelecek, yavrularımızla olacak"

Akdağ da bugünkü etkinliğe Milli Eğitim Bakanı Yılmaz'ın katılımının çok değerli olduğunu vurguladı. Akdağ, "Çünkü, gelecek nesilleri hareket eden, şişmanlamayan, sağlığını daha iyi koruyan nesiller olarak göreceksek, bu, okullarımızda çocuklarımızla olacak. Bizim için de zaman geçmiş değil. Bizler de gayret ediyoruz ama gelecek yavrularımızla olacak." şeklinde konuştu.
"Bugün mü 10 kilogram vereceksiniz?" sorusuna Akdağ, "Arkadaşımız latife yaptı. Ben de 'Hep beraber Erzurum'a kadar yürürsek olur' dedim." yanıtını verdi.

Bahreyn Yüksek Sağlık Konseyi Başkanı Şeyh Muhammed Bin Abdullah Al Halife'nin açıklamalarını da tercüme eden Akdağ, egzersiz yapmanın, sağlıklı yaşamanın öneminden bahsettiğini söyledi.

Azerbaycan Sağlık Bakan Yardımcısı Elsever Agayev de "Bir şairimiz söyler ki 'Herkes 100 yıl yaşamazsa, günah onun özündedir'. Bu kadar yaşamak için de aktif hayat lazımdır." dedi.
Etkinliğin ardından Bakanlar Akdağ ve Yılmaz, çocukların da aralarında bulunduğu katılımcılarla fotoğraf çektirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×