Günde 1 bardak meyve suyu, çocukları hastalıklardan koruyor

Vitamin, antioksidan ve mineral açısından zengin olan meyve sularından günde bir bardak içerek hastalıklara karşı daha dirençli olunabilir.

Günde 1 bardak meyve suyu, çocukları hastalıklardan koruyor
19 Eylül 2016 Pazartesi 18:40

 Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Prof. Dr. Neriman İnanç, çocukların vitamin, antioksidan ve mineral açısından zengin olan meyve sularından günde bir bardak içerek hastalıklara karşı daha dirençli olacağını söyledi.  

İnanç yaptığı açıklamada, meyve sularının sağlıklı beslenmede özel bir yeri olduğunu belirterek, "Uzun yaz tatilinin sona ermesiyle birlikte çocuklar okula geri döndü. Sonbaharın gelmesi ile yayılabilecek mevsimsel hastalıklardan korunmak gerekiyor. Bu dönemde, beslenme çantalarında yerlerini alan meyve suları, öğrencilerin, gün içinde enerjik kalmasını ve hastalıklardan korunmasını sağlıyor. Mevsim değişimi ile birlikte gribal enfeksiyonlar da artıyor. Düzenli meyve suyu içmek hastalıklara karşı kalkan görevi görüyor. Özellikle okullarda kolayca yayıldığı bilinen mevsimsel ve gribal hastalıklardan korunmak için öğrencilerin sağlıklı ve güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olması gerekiyor. Vitamin, antioksidan ve mineral açısından zengin meyve suları mutlaka tüketilmeli" dedi. 

  İnanç, okula dönüş ile öğrencilerin fiziksel ve zihinsel aktivitelerinin arttığına dikkat çekerek, şunları kaydetti: 

  "Bu nedenle okul dönemlerinde daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuluyor. İçeriğinde doğal şekerleri muhafaza eden meyve suları kaybedilen enerjinin yeniden kazanılması için önemli bir kaynak oluşturuyor. Ayrıca okulların açılması ve mevsim değişikliği ile birlikte ortaya çıkacak virütik hastalıklardan korunmak için de meyve suları doğal bir çözüm oluşturuyor. Bu nedenle öğrencilerin beslenme çantasında her gün mutlaka bir kutu meyve suyu bulunmasını öneriyoruz." 

  Meyve sularının özelliklerini ve sağlığa yararlarını anlatan İnanç, "Örneğin bir bardak portakal suyu günlük C vitamini ihtiyacını karşılıyor ve gribal hastalıklara karşı koruma sağlıyor. Kayısı suyu ise içerdiği yüksek oranda A ve C vitaminleriyle dayanıklı bir bağışıklık sistemine kavuşmayı mümkün kılıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği bulunan bir diğer meyve suyu ise elma suyu. Vişne suyu ise ateşli hastalıklara karşı güçlü bir silah olma özelliği taşıyor" diye konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×