Zeybekci'ye, nükleer reaktörlerle ilgili parça ve cihaz ithalatı soruldu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'ye, "Türkiye’nin 2012 ve 2013 yıllarında ithal ettiği nükleer reaktörler ve nükleer reaktörlerle ilgili her türlü parça ile cihazlar için yapılan ithalat harcamalarının...

Zeybekci'ye, nükleer reaktörlerle ilgili parça ve cihaz ithalatı soruldu
06 Mayıs 2014 Salı 12:48

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'ye, "Türkiye’nin 2012 ve 2013 yıllarında ithal ettiği nükleer reaktörler ve nükleer reaktörlerle ilgili her türlü parça ile cihazlar için yapılan ithalat harcamalarının yapıldığı ülkelere göre dağılımı nedir?" diye sordu.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci tarafından, yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Sezgin Tanrıkulu, “Ekonomi Bakanlığı resmi internet sayfasında 'Başlıca İthal Ürünler' başlığıyla belirtilen tabloda 2. sıra ve 84 nolu fasıl ile gösterilen Nükleer Reaktörler, Kazan, Makine ve Cihazlar, Aletler, Parçaların 2012 yılındaki ithalat tutarı 26 milyon 316 bin dolar, 2013 yılındaki ithalat tutarı ise 30 milyon 156 bin dolar olarak, yine Ekonomi Bakanlığı resmi internet sayfasında 'Başlıca İthal Ürünler' başlığıyla belirtilen tabloda 2. sıra ve 84 nolu fasıl ile gösterilen Nükleer Reaktörler, Kazan, Makine ve Cihazlar, Aletler, Parçaların 2012 yılındaki ihracat tutarı 11 milyon 999 bin dolar, 2013 yılındaki ihracat tutarı ise 12 milyon 994 bin dolar olarak belirtilmektedir.” dedi.

TANRIKULU'NDAN BAKAN ZEYBEKCİ’YE SORULAR

-Türkiye’nin 2012 ve 2013 yıllarında ithal ettiği nükleer reaktörler ve nükleer reaktörlerle ilgili her türlü parça ile cihazlar için yapılan ithalat harcamalarının yapıldığı ülkelere göre dağılımı nedir?

-Nükleer reaktörler ve nükleer reaktörlerle ilgili her türlü parça ile cihazlar hangi projelerde kullanılmak üzere ithal edilmişlerdir?

- Nükleer reaktörler ve nükleer reaktörlerle ilgili her türlü parça ile cihazlar hangi kurum, kuruluşlar veya şirketler tarafından ithal edilmişlerdir?

-Türkiye’nin 2012 ve 2013 yıllarında ihraç ettiği nükleer reaktörlerle ilgili her türlü parça ile cihazlar için yapılan ihracat tutarlarının yapılan ülkelere göre dağılımı nedir?

- Türkiye’nin 2012 ve 2013 yıllarında ihraç ettiği nükleer reaktörlerle ilgili her türlü parça ile cihazların türleri nelerdir?

-Nükleer reaktörler ve nükleer reaktörlerle ilgili her türlü parça ile cihazlar hangi kurum, kuruluşlar veya şirketler tarafından ihraç edilmişlerdir?

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×