Vatandaş Şah Fırat operasyonuna ne dedi?

Politics araştırma şirketinin 12 şehirde yaptığı araştırmada vatandaşın yüzde 45,63'ü Şah Fırat Operasyonu'nu başarılı bulduğunu belirtti.

Vatandaş Şah Fırat operasyonuna ne dedi?
25 Şubat 2015 Çarşamba 18:55

Hükümet ile Genelkurmay'ın ortak yürüttüğü Şah Fırat Operasyonu'na vatandaşlardan destek geldi. 12 kentte yapılan araştırmaya göre, vatandaşların yüzde 45,63'ü operasyonun muvaffakiyetli olduğunu, yüzde 29,64'ü muvaffakiyetsiz olduğunu anlatım etti.

Ankete katılanların yüzde 24.73'ü ise konuyla ilgili bilgisinin olmadığını kaydetti. Vatandaşların yüzde 57'si türbenin Türkiye'ye getirilmesini isterken, MHP tabanının yüzde 44'ü, CHP tabanının ise yüzde 33'ü operasyonu muvaffakiyetli buluyor.

BAHÇELİ GİBİ DÜŞÜNMÜYORLAR

Bahçeli operasyonu muvaffakiyetsiz bulmuş ve 'Nasıl da kaçtınız' diyerek suçladığı hükümet ve TSK'yı ağır eleştirmişti.

Ancak MHP tabanının yarıya yakını Bahçeli benzeri düşünmediği ortaya çıktı.

ŞAH FIRAT OPERASYONU GELİŞMELERİ

Politics tetkik şirketi, Şah Fırat operasyonu hakkında İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Samsun, Diyarbakır, Kayseri, Tekirdağ, Trabzon, Malatya ve Erzurum'da bin 47 şahıs üstünden çehre yüze anket yaptı.

YÜZDE 45'LİK KESİM OPERASYONU BAŞARILI BULUYOR

Politics Genel Müdürü Recep Güven, anketle ilgili bilgi verdi. 'Süleyman Şah türbesinin nerede olduğunu biliyor musunuz?' sorusuna vatandaşların yüzde 58'inin yerini bildiği cevabını verdiğini anlatım eden Recep Güven, "Hükümet ve Genelkurmay'ın ortak yürüttüğü Şah Fırat Operasyonu'nu muvaffakiyetli buluyor musunuz? sorumuza eklenen vatandaşların yüzde 45,63'ü muvaffakiyetli bulduğunu söylerken, yüzde 29,64'ü muvaffakiyetsiz olduğunu belirtmiştir. Yüzde 24,73'ü ise konuyla ilgili bilgisi bulunmadığını dile getirdi. Şah Fırat operasyonun parti bazında değerlendirmesinde ise, AK Partili vatandaşların yüzde 68'i operasyonu muvaffakiyetli olduğunu söylerken, yüzde 18'i muvaffakiyetsiz bulduğunu belirtmiş, bununla ortak yüzde 14'lük bir kesim de konuyla ilgili bilgisinin olmadığını söylemektedir" dedi.

CHP'Lİ VE MHP'LİLERİN OPERASYONA BAKIŞI

CHP ve MHP'li vatandaşların operasyon hakkında görüşlerini de izah eden Güven, şunları kaydetti: "CHP'li vatandaşların yüzde 33'ü Şah Fırat operasyonunu muvaffakiyetli bulduğunu söylerken, yüzde 40'ı muvaffakiyetsiz bulduğunu belirtmiştir. Bununla ortak yüzde 27'lik bir kesim de konuyla merakı bulunmadığını söylemiştir. MHP'li vatandaşların yüzde 44'ü ise, Şah Fırat operasyonunu muvaffakiyetli bulduğunu söylerken, yüzde 23'ü muvaffakiyetsiz bulduğunu, yüzde 33'lük kesimin de konuyla ilgili olmadığını belirtmiştir."

TÜRKİYE TOPRAK MI KAYBETTİ?

Şah Fırat operasyonu ile Süleyman Şah türbesinin yerinin değiştirilmesinin Türkiye için toprak kaybına sebep olup bulunmadığı yönündeki anket sorusu hakkında Güven, "Araştırmaya eklenen vatandaşların yüzde 20,13'ü Süleyman Şah türbesinin yerinin değişmesini bir toprak kaybı şekilde değerlendirirken, yüzde 42,71'i ise bu vaziyeti toprak kaybı şekilde değerlendirmemektedir. Bununla ortak yüzde 37,16'lık kesim ise konuyla ilgili bilgisinin bulunmadığını belirtmiştir. Süleyman Şah türbesine yapılacak bir saldırının Türkiye'nin alanda savaşın içine çekilmesine sebep olur mu? sorumuza ise, ankete eklenen vatandaşların yüzde 33'ü yapılacak saldırının Türkiye'yi savaşın içine çekeceğini söylerken, yüzde 21'i ise çekmeyeceğini belirtti" ifadelerini kullandı.

SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ TÜRKİYE'YE GETİRİLMELİ Mİ?

Süleyman Şah türbesinin Türkiye'ye getirilmeli mi? sorusuna vatandaşların yüzde 57'sinin getirilmeli cevabını verdiklerine vurgu oluşturan Güven, "Araştırmaya eklenen vatandaşların yüzde 57'si Süleyman Şah türbesinin Türkiye'ye getirilmesini söylerken, yüzde 20'si Suriye'de kalması gerektiğini belirtti. Süleyman Şah türbesi Türkiye'de olsa ziyaret eder misiniz? sorusuna ise, yüzde 59'u Türkiye'de olması şeklinde ziyaret edeceklerini belirtmektedirler. Yüzde 19'u ise ziyaret etmeyeceklerini söylerken, yüzde 22'si kararsız kalmıştır" dedi.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×