Ünlü iş adamından Erdoğan'a tam destek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ‘Başkanlık sistemini tyükselişalım' sözlerine Bülent Eczacıbaşı'ndan destek geldi.

Ünlü iş adamından Erdoğan'a tam destek
17 Mart 2015 Salı 05:09

Eczacıbaşı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, C. Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye bu seçimde yeni başkanlık sistemini tyükselişmalı” sözlerine destek verdi.

Frankfurt’ta katıldığımız ISH Fuarı’nın arkasından gazetecilerle bir araya gelen Bülent Eczacıbaşı, başkanlık sistemiyle ilgili bir soru üstüne “Başkanlık sistemi kişilerden müstakil tyükselişılmalı” dedi.

Eczacıbaşı, şunları söyledi: “C. Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu konu ile ilgili tıpkı görüşte. Parlamenter sistemin muvaffakiyet sağlayamadığını gördük. Sorunlar var. mesela seçim barajı ve yasa sistemi gibi... O sebeple demokrasinin temele oturduğu yeni bir konsept düşünülebilir.” Ekonomi yönetimde Ali Babacan hakkındaki iddialar için de fikirlerini paylaşan Eczacıbaşı “Ne halk da ne de hususi kesimde vazgeçilmez adların olmaması lazım. Ali Babacan fazla muvaffakiyetli işler yaptı ve uluslararası bölgede iri itimat kazandı. Bu da önemli” dedi.

Çözüm muvaffakiyetli yürüyor

Seçim öncesi yatırımcıların bir nebze olsun tedirgin olabileceğini de belirten Eczacıbaşı “Seçim dönemlerinde yatırımcılarda bir tedirginlik olması fazla doğal. Bekleyelim görelim havası oluşuyor. Seçimin arkasından biraz daha sorunsuz bir ortam oluşur” diye konuştu.

Şu an Türkiye’nin en ciddi 2 maddesinin Çözüm Süreci ve Başkanlık Sistemi olduğunu da anlatan Eczacıbaşı “Toplumsal refah ve huzur, yeni hikayenin ana taşı. Çözüm Süreci ilerliyor ve hükümet fazla muvaffakiyetli bir siyaset izliyor. Son aşamaya girildi denebilir. Başarıya ulaştırılması gerekiyor” dedi. Çözüm Süreci’nin arkasından ekonomik şekilde da bir kalkınma yaşanacağını anlatan Eczacıbaşı, son devirde yaşanan kur ve getiri tyükselişmaları konusunda da şu izahatyı yaptı:

Düşük getiri kalıcı olmalı

“Artık fazla aşırı kıymetli TL’den Türkiye vazgeçmeli, bizim en fena alışkanlığımız düşük kur. Bu muhtelif kesimlere fayda getirebiliyor lakin uzun vade de zarar. Aslında şu; düşük faiz, düşük enflasyon ve rekabetçi kur. Düşük faizin kalıcı olması fazla önemli. Ancak Türkiye’de kur oynaklığına bakılınca bunun yurtdışı kaynaklı olduğunu görüyoruz. Sorun etmemek lazım.”

SEÇİMLER

Net şekilde söylüyorum ufukta bir kriz yok

Bülent Eczacıbaşı, Türkiye ekonomisinde yaşanan son olup bitenleri de değerlendirdi. Uzun yıllardır istikrarlı bir hükümetin Türkiye’nin başında olduğunu anlatan Eczacıbaşı, ekonomideki reform hareketleri yardımıyla Türkiye’nin başka ülkelerden olumlu ayrışacağını söyledi. Türkiye’nin eskiden gelen reform tembelliğini üstünden attığını belirten Eczacıbaşı “İstikrarlı hükümetimiz seçimsiz bir sürece giriyor. Tüm gereç yerli yerinde. Yeni bir muvaffakiyet hikayesi yazmaya hazır” dedi.

Türkiye’yi başka ülkelerden canlı kılan nitelikleri olduğunu anlatan Eczacıbaşı “Bunları jeopolitik durumu, enerji koridorları, genç nüfus, canlı bankacılık sistemi ve halk maliyesindeki sağlam duruş  şekilde sıralayabiliriz. Son devirde yaşanan gelişmeler tam olarak uluslararası gelişen vakalar ve geçici. Net şekilde anlatmak gerekirse ufukta kriz yok” diye konuştu.

EKONOMİK POLİTİKALAR

Reformlar Türkiye’ye dinamizm katıyor

Hükümetin ekonomik kalkınmaya yönelik şekilde hazırladığı reformlara da dikkat çeken Eczacıbaşı, bu çeşit çalışmaların Türkiye’ye yeni bir dinamizm katacağını söyledi. Eczacıbaşı, şunları söyledi: “Hükümet ve iktisat yönetimi kimi reform çabaları içinde. Baktığımızda, Ekonomide Dönüşüm Programı bu şeklinde bir reform paketi açıklandı. Ayrıca öncelikli kalkınma ve dönüşüm programları açıklandı. Bunlar 1.200 maddeyi buluyor. Bunlar Sayın Başbakanımız vasıtası ile takip ediliyor. İşte bunları da uluslararası bölgelerde tanıtmalıyız. Bu reform paketleri yeni bir dinamizme götürecek bizi. Reform yapabilmek dünyada iri sorun. Son senelerde bol paranın bulunduğu dönemleri yaşadık. Paranın bulunduğu yerlerde reformlar yapılamadı. Şimdi paranın az bulunduğu bir devre giriyoruz. Burada reform yapabilen memleket ayrışacak.”

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×