Türk büyükelçi ABD'de Avrupa'ya ayar verdi

ABD'nin başkenti Washington'da, Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA) 35. Yıllık Türk Amerikan Konferansı yapıldı.

Türk büyükelçi ABD'de Avrupa'ya ayar verdi
15 Mart 2015 Pazar 11:30

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç konferanstaki konuşmasında New York Times gazetesinde yayımlanan kafa yazıya atfen, Türkiye'nin yabancı savaşçılarla mücadelede elinden gelenin en iyisini yaptığını fakat Batılı devletlerin Türkiye ile yeteri kadar istihbarat paylaşımında bulunmadığını belirterek, "Sonrasında suçu Türkiye'ye atıyorsunuz. Bu seçici bir ahlak anlayışıdır ve seçici ahlaksa ahlaksızlıktır" dedi.

Büyükelçi Kılıç, Türkiye ve ABD'nin her bölgede ve oldukça çok kritik meselede ilişkilerini geliştirmeye devam ettiğini anlatım ederek, Türkiye-ABD müttefikliği ve ortaklığının her süre bir seçim değil bir gereklilik olduğunu dile getirdi.

İki memleket arasındaki stratejik partnerliğin her zamankinden daha hayati bir vaziyete geldiğine vurgu oluşturan Kılıç, iki ülkenin küresel zorluklarla savaş için tertipli şekilde her kurda çalıştığını anlatım etti.

''BU MAKALE BİR UTANÇTIR''

Türkiye'nin Suriyeli muhaliflere eğitim ve ekipman programına da ev sahipliği yaptığını ve DAEŞ'e karşı küresel koalisyon arasında Fas ve Hollanda ile ortak yabancı savaşçılar Çalışma Grubu'nun eş başkanlığını yürüttüğünü hatırlatan Kılıç, New York Times'ın "Türkiye'nin yabancı savaşçıların önlenmesinde bir şey yapmadığı ve NATO üyeliği taahhütlerinden uzaklaştığını" ileri devam eden başyazısına değindi.

Makaleyi utanç şekilde niteleyen Kılıç, yazıda Türkiye'nin Suriyeli mültecilere yaptığı katkı ve aldığı yükün görmezden gelindiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yabancı savaşçılar konusuna gelince, Türkiye elinden gelenin en iyisini yapıyor. 10 binden çok şahıs için Türkiye'ye giriş yasağı getirdik, 2 bin civarındaki insanın girişini art çevirdik. Bunu nasıl yapabilirsiniz  Ancak istihbarat bilgileriyle. İstihbarat oranlarına baktığımızda ise, 10 bin benlik listenin belirlenmesinde Batılı devletlerin istihbarat yardımı sırf yüzde 18. Türkiye'ye girişini reddettiğimiz 2 bin kişiyle ilgili Batı ülkelerinden elde ettiğimiz istihbarat ise sırf yüzde 50. Dolayısıyla Türkiye ile yeteri kadar istihbarat paylaşımı yapmıyorsunuz ve sonrasında da suçu Türkiye'ye atıyorsunuz. Bu seçici bir ahlak anlayışıdır ve seçici ahlaksa ahlaksızlıktır".

''AYNI SATIRI OKUMUYORUZ BELKİ AMA AYNI SAYFADAYIZ''

Kılıç, Türkiye ile ABD'nin "aynı sayfada" olup olmadığına ait soruya da, "Sizi temin ederim ki Türkiye ile ABD tıpkı sayfada, belki tıpkı satırı okumuyoruz lakin tıpkı sayfadayız. Mükemmel bir evlilik yoktur, mükemmel çiftlerde dahi değişik görüşler olur. ABD ve Türkiye işlevsel bir stratejik partnerdir. Farklı görüşlerimiz olabilmekte lakin bu stratejide değil taktiklerde" ifadesini kullandı. 

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×