MHP yönetimi ve muhaliflerden ilk tepkiler

Kayyumun kongre sürecininin mahkeme tarafından durdurulması MHP yönetimi tarafından memnuniyetle, muhalifler tarafından ise sert bir tepkiyle karşılandı

MHP yönetimi ve muhaliflerden ilk tepkiler
29 Nisan 2016 Cuma 18:31

MHP'den 1 Kasım seçimlerinden sonra başlayan kongre tartışmalarında gelinin noktada genel merkezin istediği yönde gelişmeler yaşanıyor. Muhalifler tarafından mahkeme kararlarıyla başlatılann kongre süreci yine bir başka mahkeme tarafından bugün durduruldu. MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, mahkemenin kurultay sürecini tedbiren durduğunu açıkladı.  
Gemerek ve Tosya'da açılan davalarda Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin atadığı kayyum heyetinin kararlarına ihtiyati tedbir konuldu. 

Mahkeme kararı MHP yönetiminde memnuniyetle karşılanırken muhaliflerde sert tepkiye neden oldu. MHP'de 15 Mayıs'ta yapılacağı açıklanan olağanüstü kongre süreci mahkeme kararıyla tedbiren durduruldu. MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın NTV canlı yayınından kararla ilgili şunları söyledi:

12. sulh hukuk mahkemesinin kararının uygulanamaz olduğunu ve temyiz edeceğimizi ifade etmiştik. Bizim meri hukukumuza göre bu müracaattan sonra sürecin beklenmesi gerekirdi. Yargıtay kararı ortaya çıkamadan herhangi bir kongre çağrısı olmaması gerekirdi. Malum kayyum heyeti kendileri tarih tespit etmek ve yargıya da uymayacak bir şekilde bu karar uygulamaya yani kongreyi toplamaya çalıştılar. İki ayrı ama birbirini doğrulayan karar alındı. Birincisi infazın tedbiren durdurulması ikincisi de çağrı heyetinin 15 Mayıs ile ilgili çağrısını iptal ediyor. Olağanüstü kongre çağrısını tedbiren durduruyor.

MUHALİFLERDEN İLK TEPKİ

Mahkemenin MHP'de kurultay sürecini tedbiren durdurmasına başkan adaylarından tepki geldi. Sinan Oğan "Tedbir kararı hukuksuzdur" dedi.  

Sinan Oğan şöyle konuştu: "Ortada bir tarafta ülkücünün iradesi kalmış, diğer taraftaAdalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın ifadeleri kalıyor. 'Hangi mahkeme bize uygun’ düşüncesiyle mahkemelerden karar çıkarma gayretlerini görüyoruz. Çağrı heyeti songelişmeleri değerlendirecektir. Biz genel başkan adayları da bunları değerlendireceğiz. Tarihlerin hiçbir önemi yoktur. Önemli olan istenilen imzanın iki katından fazla ülkücünün imza vermesidir. Bu bir tüzük kurultayı talebidir. Tüzük kurultayı, yeterli miktarda ülkücünün imza vermesiyle genel merkezin kabul etmesi gereken bir taleptir. Bütün delegeler gönül rızasıyla imza vermiştir.Sayın genel başkanımız gönlünü ferah tutsun kendisi paralel yapıya karşı ama ben kendisinden çok daha fazla karşıyım. Ne partimizin paralel yapının ele geçirmesine izin veririz ne de sarayın partimizi bir payanda olarak kullanmasına izin veririz. MHP’yi PKK’lıların gerisinde bırakmış bir yapı var. Buna itiraz etmeyelim mi. Ülkücüler buna itiraz ediyor."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×