Kamalak: Mahkemelerden şüphe eder hale geldik, hükümet vasıtasıyla

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan’ın ‘orduya kumpas kuruldu’ iddialarıyla ilgili değerlendirmede bulunarak, “Gerçekten bugün mahkemelerden şüphe eder hale geldik, hükümet vası.

Kamalak: Mahkemelerden şüphe eder hale geldik, hükümet vasıtasıyla
03 Ocak 2014 Cuma 16:33

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan’ın ‘orduya kumpas kuruldu’ iddialarıyla ilgili değerlendirmede bulunarak, “Gerçekten bugün mahkemelerden şüphe eder hale geldik, hükümet vasıtasıyla.” dedi.

SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Kayseri programında ticaret odasını ziyaret etti. Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılanan Kamalak, kırıcı üsluptan kaçındıklarını belirtti. Kamalak, kırıcı olmanın gönüllerde açacağı zararın tamirinin mümkün olmayacağını dile getirdi.

Gazetecilerin, Genelkurmay Başkanlığı’nın, Ergenekon davasından yargılanan ve ceza alan personelle ilgili yeniden yargılanma talebi için yaptığı başvuru ve Anayasa Mahkemesi’nin BDP milletvekilleri ile ilgili kararının sorulması üzerine, Kamalak, Kayseri’ye gelirken Temel Karamollaoğlu ile yaptığı görüşmeyi aktardı. Kamalak, şunları söyledi: “Temel bey ağabeyimize Sivaslı bir şairin sözünü hatırlattım. Ruhsati diyor ki “Öyle bir vakte eriştik ki günümüzde yiğit belli değil, mert belli değil.” Öyle bir ortama geldik ki ne doğru ne yanlışıseçemez olduk. Üzücü durum. Devlet çarkı bakımından. Gerçekten bugün mahkemelerden şüphe eder hale geldik, hükümet vasıtasıyla. Sayın Başbakanımızın Başdanışmanı kumpastan bahsetti. Sıradan bir insan değil. Milli Türk ordusuna karşı kumpas kurulduğunu ifade etti. Korkunç bir durum. Eğer doğru ise yeniden yargılama yapılmalıdır. Doğru ise. Doğru değilse o başdanışmanı biran evvel uzaklaştırması gerekir. Devlet adamı gelişi güzel söz söyleyemez.”

Kamalak, devlet içinde paralel yapılanmadan bahsedildiğini hatırlatarak, “Kim devletin polisi, kim çete üyesi, kim çete mensubu, kim hakim. Bunları ben ayıramam. Kime güveneceğim. Şu an yargı kararları şüpheli duruma geldi. İçerde olan ben, siz, yakınımız olabilirdi. Mahkemelere güvenemiyorsam o zaman güvenilir mekanizmaları hareke geçirmeliyiz.” dedi.

Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile ilgili de değerlendirmede bulunan Kamalak, “Beğeniriz beğenmeyiz. Takdir eder etmeyiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin en yetkilisi, en yetkili mahkemesi Anayasa Mahkemesi'dir. Anayasa'nın 153. Maddesine göre Anayasa Mahkemesi kararları herkes için bağlayıcıdır. Bu yetkili karar verdiyse, kararlarına saygı duymalıyız.” şeklinde konuştu.


CİHAN

Kamalak: Mahkemelerden şüphe eder hale geldik, hükümet vasıtasıyla


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×