İstanbul Milletvekili Muhammed Çetin, AK Parti'den istifa etti

AK Parti'de kesin ihraç istemiyle disipline sevk edilen İstanbul Milletvekili Muhammed Çetin, istifasını açıkladı.

İstanbul Milletvekili Muhammed Çetin, AK Parti'den istifa etti
31 Ocak 2014 Cuma 15:28

AK Parti'de kesin ihraç istemiyle disipline sevk edilen İstanbul Milletvekili Muhammed Çetin, istifasını açıkladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) basın toplantısı düzenleyen AK Parti İstanbul Milletvekili Muhammed Çetin, bu milletin evlatlarına hakaretler edildiğini söyledi. Hukukun alt üst edilerek, adaletin hükümetin mekanizması haline getirilmek istendiğini vurgulayan Çetin, "AK Parti, bu aşamada kararmıştır." dedi. Çetin, varlık sebebini yitiren bir partide, daha fazla kalmanın günahlarına ortak olacağından istifa ettiğini, milletvekilliğine bağımsız olarak devam edeceğini belirtti.

Çetin'in istifa etmesiyle İstanbul'da 17 Aralık 2013 tarihinde başlatılan yolsuzluk ve rüşvet soruşturması sonrası AK Parti'den ayrılan milletvekili sayısı 8'e çıktı. Rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarının ardından parti içine yönelik eleştirileri sebebiyle Kütahya Milletvekili İdris Bal, ihracı istenince istifasını açıklamıştı.

Ardından eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Ankara Milletvekili Haluk Özdalga ve İzmir Milletvekili Erdal Kalkan, benzer süreçle partiden ayrıldı. Eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile İstanbul Milletvekili Hakan Şükür ve Burdur Milletvekili Hami Yıldırım ise haklarında disiplin işlemi olmamasına karşın Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yaklaşımına tepki göstererek AK Parti'den ayrılmıştı.

Çetin, son bir buçuk ayda partiden kopan sekizinci milletvekili oldu. Çetin'in istifasıyla AK Parti'nin Meclis'teki sandalye sayısı 319'a düştü. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×