Erdoğan'dan İstanbul'daki gösterilere 'Bunlar sahtekar' yorumu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da dün Berkin Elvan’ın ölümünden dolayı yaşananan gösterileri sert bir şekilde eleştirdi.

Erdoğan'dan İstanbul'daki gösterilere 'Bunlar sahtekar' yorumu
13 Mart 2014 Perşembe 12:58

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da dün Berkin Elvan’ın ölümünden dolayı yaşananan gösterileri sert bir şekilde eleştirdi. Erdoğan, “Dün İstanbul'da değişik yerlerde partimizin seçim koordinasyon merkezlerini yaktılar, yıktılar. Seçim araçlarını yaktılar. Hani siz demokrat, hani siz özgürlükçüydünüz? Bunlar sahtekar, sahtekar. Ne doğrusu, ne dürüstlüğü ya. Bunların demokratlıkla filan alakası yok, bunlar sandığa inanmıyor ve geleceklerini de görüyorlar. 30 Mart'ı şimdiden görüyorlar, gördükleri için de 'artık ne yapalım, kargaşa çıkarılım da acaba bu kargaşayla netice alır mıyız?' Ama alamayacaklar. 30 Mart'ta sandıkta gereken cevabı, Ankaralı kardeşlerim de Türkiye'de yaşayan kardeşlerim de verecek.” dedi.

    Başbakan Erdoğan, Ankara’da Kızılay-Çayyolu Metro Hattı'nın açılış törenine katıldı. Burada kısa bir konuşma yapan Erdoğan, "Yıllardır özlemle beklediğiniz Kızılay-Çayyolu metrosunun ülkemize ve başkentimize hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu. Bu metro hattının öngörülen zamandan 10 ay önce tamamlayarak hizmete sunulduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Ankaralı kardeşlerimizi daha fazla bekletmemek için firmalarımız gecelerini gündüze kattılar ve açılışı erkene aldılar. Çayyolu'ndan metroya binen bir kardeşimiz 25-30 dakika içinde trafiğe takılmadan, hiçbir engel ve sıkıntıyla karşılaşmadan Kızılay'a ulaşabilecek. O hat üzerindeki 11 durağın 5'inde geniş kapasiteli otoparklar bulunuyor. Çevrede oturan kardeşlerimiz araçlarıyla bu istasyonlara gelip araçlarını bırakıp metroyla arzu ettikleri yere gidip, sonra da aynı şekilde evlerine ulaşabilecekler.” diye konuştu.

    12 Şubat’ta Ankara'da Batıkent-Sincan metrosunun açılışını yaptıklarını, bu hattı da öngörülen zamandan 11 ay önce tamamlayarak hizmete aldıklarını anlatan Erdoğan, "Geriye kaldı Keçiören-Tandoğan metrosu. Onun inşaatı da süratle devam ediyor, İnşallah bu yıl sonuna kadar Keçiören-Tandoğan metrosunu da tamamlayacak, önce test sürüşlerini başlatacak, ardından da hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız. Böylece, söz verdiğimiz 3 metro hattını da Ulaştırma Bakanlığımız ve Büyükşehir Belediyemizin gayretleri, fedakarlıklarıyla Ankara’mıza kazandırmış oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

    
    "YALANCININ MUMU YATSIYA KADAR YANAR"
    Erdoğan, şöyle devam etti: "Ankara'da Batıkent-Sincan hattı devreye girene kadar 23,5 kilometre raylı sistem hizmet veriyordu, Batıkent-Sincan ile buna 15,5 kilometre daha eklemiştik, bugün bu hatta 16,5 kilometre daha ekliyoruz. Böylece, Ankara'daki toplam raylı sistem uzunluğu 55,5 kilometreye ulaşıyor. Keçiren-Tandoğan’ı da ilave ettiğimizde bu uzunluk 67,5 kilometreye çıkacak. Bu projeleri sonuçlandırdık diye 'Tamam' demiyoruz, yeni projeler, yeni çalışmalar içindeyiz. Şimdi gündemimizde Kızılay'dan Esenboğa Havalimanı'na giden Ulus'un, Siteler'in, Kuzey Ankara Projesi'nin, Pursaklar'ın, Saray Fuar alanının da güzergahında bulunduğu 29 kilometre uzunluğunda bir metro hattı projesi var. Kızılay'dan gara yine bir başka metro hattı projemiz üzerinde çalışıyoruz. Bunları da hayata geçirdiğimizde Ankara toplu taşıma konusunda örnek bir şehir haline gelmiş olacak. Bütün bu metro hatlarının Ankara’mıza, başkentimize hayırlı olmasını diliyorum. Hemşehrilerimizin bu metro hatlarında huzur, sağlık ve güven içinde ağız tadıyla yolculuk yapmasını temenni ediyorum. 25 Şubat'ta Ankara'da 1071 Malazgirt Bulvarı'nın, köprülerin, altgeçitlerin, çevre düzenlemelerinin açılışını gerçekleştirdik. Biliyorsunuz, daha önce de Ankara'da Bilkent ve Etlik şehir hastanelerinin temellerini atmıştık. Hükümet olarak, belediyelerimiz olarak Türkiye'nin şehirlerinin çevresini değiştiren dev projeleri önümüze çıkartılan tüm engellere azimetle, kararlılıkla başlatıyor, neticelendiriyor ve hizmete alıyoruz çünkü bizim siyasetimiz 'eser ve hizmet siyaseti'. Kardeşlerim, bakınız her yerde söylüyorum, 'Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri'. Görüyorsunuz, eşekten bile bir eser kalıyor 'semer', biz diyoruz ki insan olarak eser koy eser. Bunlar laf üretiyor laf, eser var mı bunlardan? Yok. Bugüne kadar oldu mu? Yok. Şimdi çıkmışlar yine konuşuyorlar. Ya, ne yapacaksınız onu söyleyin. Ortaya öyle projeler koyun ki inandırıcı olsun. Öyle kuru lafla bu işler olmaz. 'Şunu bedava yapacağım, mazotu şuraya indireceğim, bedava raylı sistemi kullandıracağım' Neyi kullandırıyorsun ya? Hangi parayla kullandırıyorsun? Ya bu ülkeyi neyle idare edeceksin? Bu personelin maaşını neyle ödeyeceksin? Öyle doğru konuş ki inandırıcılığı olsun, siyaset dürüstlük üzerine bina edilir, yalan üzerine değil. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar, bunların ki yatsı olmadan söndü."

    "BUNLAR SAHTEKAR"

    Kendilerinin 2023 yılına Türkiye'yi hazırlamanın mücadelesini verdiklerini dile getiren Erdoğan, "Biz, çocuklarımıza 2053 hedeflerine bırakmanın çabası içerisindeyiz. Kardeşlerim, ODTÜ'de olduğu gibi biz çocuklarımızın eline molotof kokteyli, taş, sopa, sapan, bilye vermiyoruz. Biz, çocuklarımızın eline tablet bilgisayar, kalem, kitap veriyoruz. Bizim farkımız bu. Bizi onlardan ayıran bu. Onun için milletimin bu oyunlara gelmemesini hatırlatıyorum. 'Bu oyunları beraber bozalım' diyorum. İşte dün İstanbul'da değişik yerlerde partimizin seçim koordinasyon merkezlerini yaktılar, yıktılar. Seçim araçlarını yaktılar. Hani siz demokrat, hani siz özgürlükçüydünüz. Bunlar sahtekar, sahtekar. Ne doğrusu, ne dürüstlüğü ya. Bunların demokratlıkla filan alakası yok, bunlar sandığa inanmıyor ve geleceklerini de görüyorlar. 30 Mart'ı şimdiden görüyorlar, gördükleri için de artık ne yapalım, kargaşa çıkarılım da acaba bu kargaşayla netice alır mıyız' ama alamayacaklar. 30 Mart'ta sandıkta gereken cevabı, Ankaralı kardeşlerim de Türkiye'de yaşayan kardeşlerim de verecek.” diye kaydetti.

    Erdoğan son olarak şunları söyledi: "Kardeşlerim, sadece Ankara'da yaşanan değişm ve dönüşüm bile başlı başına bir başarı hikayesidir. Nerede 1970'lerin, 1980'lerin Ankara’sı nerede bugünün Ankara’sı? Kardeşlerim, şu Ankara'nın bir havalimanı bile yoktu ya. İndiğiniz zaman bir havalimanına bir modern havalimanına sahip miyiz? Burası Ankara'ydı. Bu modern havalimanını Ankara'ya biz kazandırdık. Havalimanından Ankara'ya şu gödüğünüz Turgut Özal Bulvarı'nı, o bulvarı büyükşehir belediyemiz kazandırdı. Görüyorsunuz, 3 gidiş 3 geliş, gayet güzel refüjleriyle, alt-üstgeçitleriyle, tamamıyla zenginleştirilmiş modern bir şehir havasını görüyoruz. Aynı şekilde eskiden gecekondular var mıydı? Ankara'dan, Kuzey Ankara yolunda sağda-solda gecekondular var mıydı, o gecekondular ne oldu? Kentsel dönüşümle Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ birleşerek onların tamamını yıktı ve oralarda gördüğünüz gibi o modern binaları inşa ettik ve şimdi değişik düzenlemeler yapılmak suretiyle çok daha güzel bir hale İnşallah orası da geliyor. Bugün parkları, yollarıyla, raylı sistemiyle hamdolsun başkent ünvanına ve sıfatına yakışır bir görüntüye kavuştu. Ben, Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Bey, Ulaştırma Bakanımızı ve ekibini, mimarından mühendisine tüm yüklenici firma mensuplarını huzurlarınızda kutluyorum, tebrik ediyorum. 30 Mart çok daha güzel olacak diyorum inşallah 30 Mart'tan sonra durmak yok yola devam diyoruz. Yatırımlarımızı zenginleştiriyoruz."

    Başbakan Erdoğan, konuşmasının sonunda ise Kızılay-Çayyolu metrosunun bir hafta ücretsiz olacağını söyledi.

    Erdoğan, konuşmasından önce ise protokol kısmında bir süre Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile sohbet etti. CİHAN

Erdoğan'dan İstanbul'daki gösterilere 'Bunlar sahtekar' yorumu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×