Erdoğan'dan çocuk cinayetleri yorumu: Bunlar idamlık olaylar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son dönemde yaşanan çocuk cinayetlerinin ardından cezaların artırılması yönünde bir çalışmaları olduğunu söyledi. Erdoğan, "Adalet Bakanlığımızın çalışması var. Bu olaylar adeta idamlık olaylar....

Erdoğan'dan çocuk cinayetleri yorumu: Bunlar idamlık olaylar
02 Mayıs 2014 Cuma 15:48

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son dönemde yaşanan çocuk cinayetlerinin ardından cezaların artırılması yönünde bir çalışmaları olduğunu söyledi. Erdoğan, "Adalet Bakanlığımızın çalışması var. Bu olaylar adeta idamlık olaylar. İdam gelmese dahi bu cezaların çok çok ağırlaştırılması noktasında benim talimatım var. Ülkemizde AB süreciyle ilgili olarak idamın kaldırılması nedeniyle bizim bir sıkıntımız var ama bunun yerine ağırlaştırılmış müebbete kadar düşünebilecek bir süreçtir bu. Bu tür atılan adımlar karşısında duyarsız olmak mümkün değil. Arkadaşlarımız çalışıyorlar. İdam, malum sebeplerle ülkemizde yok. Ama bu olmasa dahi ağırlaştırılmış müebbet bizim gündemimizdedir.” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını Ankara Subayevler Aksa Camii’nde kıldı. Erdoğan, çıkışta gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını cevapladı. Erdoğan’a cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bugün Zonguldak’ta yaptığı açıklamalar soruldu. İstişarelerin devam ettiğini söyleyen Erdoğan, Gül’ün açıklamalarının bir rahatsızlık olarak algılandığının hatırlatılması üzerine "Asla asla öyle bir şey bugüne kadar ne aramızda olmuştur. Ne de bizim kendi aramızda partimizi kurduğumuzdan bu yana istişare mantığımızda böyle bir şey söz konusu değildir. Biz her şeyi olgunlaştırırız. Ama şu anda tabi bu kendi aramızda idari konuda bir şey değil. Partinin kendi bünyesinde alacağı karar ayrı, bir de yıllar yılı beraber aynı ideallere gönül vermiş insanlar olarak böyle bir karar vermekte birlikte olacağız.” diye konuştu.

Açıklamanın mayıs ayında mı olacağı sorulan Erdoğan, “İnşallah” dedi. Seçim sistemine ilişkin çalışmalara yönelik ise Erdoğan, "Benim bilmediğim şeyleri biliyorsunuz, bundan dolayı da ben sıkıntıdayım. Biz sistemlerin hepsini gözden geçiriyoruz. En ideal olan nedir onun hazırlığı içerisindeyiz. Olay Meclis kapanana kadar, bu sürece kadar bitti bitti, bitmediği zaman zaten mevcut sistemle yürümek zorundayız. Sistem noktasında bu işin değişip değişmediğine burada kısa sürede karar vermek zorundayız.” ifadelerini kullandı.

Son dönemde yaşanan çocuk cinayetlerinin ardından idam cezasının geri gelip gelmeyeceğine ilişkin hükümetin bir çalışması olup olmadığı sorulan Erdoğan, şu cevabı verdi: "Çalışmamız var. Adalet Bakanlığımızın çalışması var. Bu olaylar adeta idamlık olaylar. İdam gelmese dahi bu cezaların çok çok ağırlaştırılması noktasında benim talimatım var. Ülkemizde AB süreciyle ilgili olarak idamın kaldırılması nedeniyle bizim bir sıkıntımız var ama bunun yerine ağırlaştırılmış müebbete kadar düşünebilecek bir süreçtir bu. Bu tür atılan adımlar karşısında duyarsız olmak mümkün değil. Arkadaşlarımız çalışıyorlar. İdam, malum sebeplerle ülkemizde yok. Ama bu olmasa dahi ağırlaştırılmış müebbet bizim gündemimizdedir.”

Hadım etme ya da kısırlaştırmanın gündemde olup olmadığı sorulan Erdoğan, "Karıştırmayın o işleri ya. Öyle bir şey söz konusu değil. Bizim ağırlaştırılmış müebbet hapistir, arkadaşlar çalışmalarını yapıyorlar. Kanaat olarak söylüyorum, eğer AB ile ilgili idamlar kaldırılmamış olsa, bu işlerin karşılığı idamdır.” değerlendirmesinde bulundu.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAKİ DİNLEMELER

Son MGK toplantısında, Dışişleri'ndeki dinlemelerin arkasında paralel yapının ötesinde bir güç olduğuna dair kanaatlerin paylaşıldığının sorulması üzerine ise Erdoğan, "Bu işin paralel yapıyla ilgili olduğu ortadadır. Bunun içinde kimlerdir bizim gündemimizdedir. Paralel yapıdır, bu kesindir. Bunda tereddüt yok. Failleri kimlerdir bunu bulmak durumundayız. Başbakanlıkla ilgili olanlar aşağı yukarı belli olmuştur.” dedi.

Erdoğan, cami çıkışında avluda bir süre cemaatle sohbet etti. Kendisine seslenen çocuklara oyuncak dağıtan ve onlarla fotoğraf çektiren Erdoğan, ayrıca kendisine verilen zarfları aldı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×