Cumhurbaşkanı Gül: AB ile müzakere yapan bir ülke için hoş olmayan durumlar

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sosyal paylaşım sitesi Twitterın kapatılmasıyla ilgili bu süreçte, kullanıcı sayısının 2 kat arttığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül: AB ile müzakere yapan bir ülke için hoş olmayan durumlar
23 Mart 2014 Pazar 12:28

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sosyal paylaşım sitesi Twitterın kapatılmasıyla ilgili bu süreçte, kullanıcı sayısının 2 kat arttığını söyledi. Gül, "Aslında kapanmadı gördüğünüz gibi. Bunlar Türkiye gibi gelişmiş, AB ile müzakere yapan bir ülke için hoş olmayan durumlar ve kısa süre içerisinde giderilecek." dedi. Dinlemeler konusunda ise Cumhurbaşkanı Gül, "Böyle bir şey varsa benim bilgim dahilinde değil ama varsa herhangi bir şekilde korkum ve kaygım yok." ifadelerini kullandı.

Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katılmak üzere Hollanda'ya hareketinden önce Esenboğa Havaalanında değerlendirmelerde bulunan Gül, ziyaret sırasında birçok ikili görüşme fırsatı bulacağını vurguladı. Nükleer konular dışında da bu görüşmelerin faydalı olacağını kaydetti. Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Gül, twitter'ın kapatılmasıyla ilgili "Twitter kapandı, dediniz; ama aslında kapanmadı gördüğünüz gibi. Kullanıcı sayısı, kapatıldı denilen süreçte 2 katı arttı. Bugünkü teknoloji bu şekilde. Hepimizin buna vakıf olması gerekir ve hepimizin bunu bilmesi gerekir. Zaman zaman tabi ki bu tip büyük iletişim platformlarıyla problemler çıkabiliyor; bu sadece Türkiye'yi değil, başka ülkeleri de ilgilendiriyor. Onun için problemler çıkmadan büyük iletişim şirketleriyle sağlıklı diyaloglar ve iyi kanallar kurmak gerekiyor. Bunlar yapılırsa ortaya çıkan problemler daha kolay çözülebiliyor. Bazen tabi ki haklı talepler söz konusu oluyor, bunların hemen yerinde giderilmesi için de işte bu kanallara ihtiyaç var. Bu noktada biraz eksikliğimizin olduğu gözüktü. İnanıyorum ki, kısa süre içerisinde bu problem zaten bitecek. Bunlar Türkiye gibi gelişmiş, AB ile müzakere yapan bir ülke için hoş olmayan durumlar ve kısa süre içerisinde giderilecek." değerlendirmesinde bulundu.

"YASAKLAR EN KISA SÜRE İÇERİSİNDE KALKACAKTIR"

Twitter'ın kapanmasına imzaladığı yasanın sebep olduğuna yönelik bir soruya ise Gül, "Benim imzaladığım ilk internet yasası bir torba yasa içinde gelmişti ve 156 konuyu ilgilendiren hususlar vardı. Bunları düşünerek ve tekrar aynı şekilde geri dönme ihtimalini de düşünerek yasayı imzaladım ama imzalarken de bildiğiniz gibi, Hükümetle konuştuk ve bir hafta içerisinde yasanın değiştirilmesini ve mahsurlu noktaların giderilmesi konusunda anlaştık ve bir hafta içerisinde de yasa değişti. Herhangi bir şekilde internetin veya bu tip platformların tamamen kapatılması kanunen mümkün değil; ancak oralardaki ilgili sayfalar kapatılabilir. Şu anda mevzuatımız bu şekilde." karşılığını verdi.

Twitter konusundaki diyalog girişimleriyle ilgili de Gül, "Tabi tabi. Biliyorsunuz bakanlar Ankara dışında seçim kampanyalarında olduğu için kendileriyle telefonda konuştuk ama ilgili görevlileri çağırdım onlarla da görüştüm bilgi aldım. Memnuniyet verici bir şey şu; Twitter'ın Türkiye'de bir temsilcisi falan yoktu. Bu tip iletişim platformları, şirketleri, bunlarla problemler çıkmadan önce kanalların kurulması gerekir, konuşulması hep gerekir. Böyle bir noksanlık vardı. Şimdi onların burada bir temsilci olacak şekilde demeyim de avukatları, onların adına hareket edecek bir kanal böyle oluşmuş oldu. Bu bilgileri de bana verdiler. Bazı mahkeme kararları, çok özel kişilerle ilgili, siyasi ve ifade özgürlüğüyle ilgili olmayan, bazı haklı gerekçelerde bahsedildi. Ben inanıyorum ki bunlar zaten Twitter merkezi tarafından anlayışla karşılanacaktır. Bunların hepsiyle ilgili gerekli tedbirler alınıp, yasaklar en kısa süre içerisinde kalkacaktır." şeklinde konuştu.

"DİNLEME VARSA DA KORKUM VE KAYGIM YOK"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı'nın da dinlendiğine ilişkin açıklamalarının hatırlatılması üzerine Gül, "Orta çıkan durum şunu gösteriyor ki; bazı devlet görevlileri kanunların kendilerine verdiği yetkiyi aşıp kanunları çiğneyip, kanunların ötesinde kendi başlarına birçok dinleme yapmışlar. Bunların hepsi suç önce bunu söylemek isterim. Muhakkak ki bunla ilgili işlemler de hukuk içerisinde delillendirilmeli ve bu tip kanunsuzlukları yapanlar muhakkak ki kanunlar çerçevesinde cezalandırılmalı. Önce bunu koymak isterim." dedi.

Kendisinin dinlendiği konusunun ihtimal dışı olmadığını dile getiren Gül, şöyle devam etti: "Çünkü teknolojini geldiği noktada bunları tamamen engellemek mümkün değil. Şunu söylemek isterim ki; bu konularla ilgili herhangi bir kaygım ve korkum söz konusu değildir varsa böyle şeylerin ortaya çıkmasında. Benim böyle bir bilgim yok. Makamımızla ilgili, devlet işlerini yaptığım konularla ilgili her türlü tabi ki bir devlet ciddiyeti içerisinde gerekli tedbirler alınır. Bunun bilinmesini isterim. Bunun kendi kuralları vardır. Tedbirler alınır. Ama nasıl Twitter'la ilgili, diğer iletişim konularıyla ilgili bunlar teknik olarak artık mümkün değil dedim, bu tür telefon dinlemeleri falan bunlar da artık bazen mümkün olmuyor bir. İkincisi eğer devlet görevlisi olarak, görevi kanunların ve mahkemelerin verdiği istikamette bu dinlemeleri yapan insanlar bunun ötesine geçip kendi amaçları doğrultusunda, bu sadece devlet adamları olmaz vatandaşlarımızla da ilgili olabilir, bu tip dinlemeleri yapıp, kanunsuz işler yaparlarsa, böyle olursa hiç kimse tabi ki ihtimal dışı olamaz. Tekrar söylüyorum böyle bir şey varsa benim bilgim dahilinde değil ama varsa herhangi bir şekilde korkum ve kaygım yok, söylemek isterim."

Türkiye'nin sınırları dışında sahip olduğu tek toprak parçası olan Suriye'deki Süleyman Şah Türbesi'nde yaşanan gelişmelere yönelik bir soruya Cumhurbaşkanı Gül, "Bazı ülkelerin anavatanlarının dışında da toprakları vardır. Kendi topraklarıdır. Bunlar bazen adalar olur. Bazen farklı kıtalarda olur. Bizim de anavatan dışındaki tek toprağımız burasıdır. Dolayısıyla Türk bayrağı dalgalanır, anavatan nasıl korunursa orası da aynı şekilde korunur. Bunun da herkesin bilmesini isterim." karşılığını verdi. CİHAN

Cumhurbaşkanı Gül: AB ile müzakere yapan bir ülke için hoş olmayan durumlar


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×