CHP, Efkan Ala'ya 'Ürdün’den Türkiye’ye cihadcı nakli' iddiasını sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, İçişleri Bakanı Ala’ya “Lübnan’dan yayın yapan El Ahbar gazetesinden Suheyb Ancarini’nin haberinde yer alan, ''Ürdün’den Türkiye’ye 'binlerce cihadcı taşıyan bir ‘hava köprüsü oluşturulduğu' iddiası doğru mud.

CHP, Efkan Ala'ya 'Ürdün’den Türkiye’ye cihadcı nakli' iddiasını sordu
25 Nisan 2014 Cuma 11:38

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, İçişleri Bakanı Ala’ya “Lübnan’dan yayın yapan El Ahbar gazetesinden Suheyb Ancarini’nin haberinde yer alan, ''Ürdün’den Türkiye’ye 'binlerce cihadcı taşıyan bir ‘hava köprüsü oluşturulduğu' iddiası doğru mudur?” diye sordu.

İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Sezgin Tanrıkulu, şu soruları yöneltti:

- Lübnan’dan yayın yapan El Ahbar gazetesinden Suheyb Ancarini’nin haberinde yer alan, ''Ürdün'den Türkiye'ye 'binlerce cihadcı taşıyan bir ‘hava köprüsü oluşturulduğu' iddiası doğru mudur?”

- 1 Mart 2014–7 Nisan 2014 tarihleri arasında Ürdün’den Hatay’a gelen kişilerin toplam sayısı nedir?

- Hatay Havalimanı’na 1 Mart 2014–7 Nisan 2014 tarihleri arasında kaç uçak seferi düzenlenmiştir?

- 1 Mart 2014–7 Nisan 2014 tarihleri arasında Hatay Havalimanı Gümrük Noktalarından pasaportsuz olarak Türkiye’ye giriş yapmalarına izin verilen yabancı uyruklu kişiler bulunduğu iddiası doğru mudur? İddia doğruysa bu kişilerin sayıları nedir?

- 2012, 2013 ve 2014 yıllarının ilk üç ayında “bin”e yakın kadının Türkiye üzerinden Suriye’ye gittiği iddiası doğru mudur? İddia doğru ise, “bin”e yakın kadın arasında Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı var mıdır?

- 2012, 2013 ve 2014 yıllarının ilk üç ayında Türkiye üzerinden Suriye’ye giden “kadın” sayısı nedir?
Bakanlığınız iddialarla ilgili olarak geniş kapsamlı bir soruşturma başlatmış mıdır veya başlatacak mıdır?
Soruşturmanın akıbeti nedir?

- Son günlerde "Suriye’ye cihada katılmak için evden kaçtıkları" iddia edilen Bosna asıllı Avusturya vatandaşı iki kızdan biri olan Sabina Selimoviç’in babası Sabit Selimoviç’in 15 yaşındaki kızı Sabina’ın kaçırıldığı yönündeki iddiaları doğru mudur?

- Sabit Selimoviç kızının Viyana Havalimanı’ndan Türkiye’ye doğru gittiğini ve bir tek bu bilgiye sahip olduğunu ifade etmiştir. Konu ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa soruşturmanın akıbeti nedir?”
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×