CHP, Başbakan’a, MİT evraklarındaki filigran uygulamasını sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan'a, "MİT evraklarındaki filigran uygulamasına son verildiği doğru mudur?" sorusunu yöneltti.

CHP, Başbakan’a, MİT evraklarındaki filigran uygulamasını sordu
29 Ocak 2014 Çarşamba 12:38

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan'a, "MİT evraklarındaki filigran uygulamasına son verildiği doğru mudur?" sorusunu yöneltti.

TBMM Başkanlığı’na, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yazılı cevaplaması istemiyle soru önergesi veren Sezgin Tanrıkulu, Paris cinayetlerinin organizasyonuyla ilgili hazırlık belgesi olduğu ve MİT tarafından hazırlandığı iddia edilen bir belgenin, geçtiğimiz günlerde basına yansıdığını hatırlattı.

Söz konusu belgede; suikastların önceden planlandığına ilişkin ayrıntılı değerlendirmelere yer verildiğine işaret eden CHP’li Tanrıkulu, “Bu belgenin ortaya çıkmasından sonra MİT’in, belgelerdeki filigran uygulamasına son verdiği iddia edilmiştir. MİT’in uzun yıllardır uyguladığı filigran uygulaması, sahte belgelerin üretilmesini engelleyen bir yöntemken, şimdi bu uygulamanın kaldırılmış olması dikkat çekicidir. MİT evraklarının üzerinde yer alan filigran ve printer kodu, dokümanı kimin hazırladığı ve nereden printer alındığını gösteren bir tür parmak izi işlevi görmekteydi. Basında yer alan iddialara göre filigran uygulamasından dolayı son dönemde ortaya çıkan fişleme, illegal talimatlar, suikast evrakı gibi belgelerin yalanlanması söz konusu olamıyordu. 17 Ocak tarihinden itibaren son verilen bu uygulamayla, her türlü illegal işlemlerle ilgili belgeler anonimleşecek ve böylece MİT’in yasa dışı uygulamalarının tespiti zorlaşacaktır.” dedi.

"BELGEYLE İLGİLİ BİLGİ PARİS SAVCILIĞINA İLETİLDİ Mİ?"

Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Erdoğan’ın cevaplaması için, “MİT evraklarındaki filigran uygulamasına son verildiği doğru mudur? Paris cinayetleriyle ilgili ortaya çıkan belgenin MİT’te kim veya kimler tarafından hazırlandığı tespit edilmiş midir? Tespit edilmişse, bu suikast planını yapan kimlerdir? Paris cinayetleriyle ilgili MİT’e ait olduğu ileri sürülen belgeyle ilgili gerekli bilgiler, davayı yürüten Paris Savcılığına iletilmiş midir? MİT evraklarında, bir nevi evrakların parmak izi sayılabilecek filigran uygulamasına son verilmesi, illegal işlemlerin gizlenmesi maksadından mı kaynaklanmaktadır?” sorularını iletti.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×