CHP, Bakan Ala'ya Konya Atatürk Anıtı'nın akıbetini sordu

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya Konya kent merkezinde mevcut olan Atatürk Anıtı’nın ticari alana dönüştürüleceği kaygılarını hatırlatarak, anıtın durumunu sordu.

CHP, Bakan Ala'ya Konya Atatürk Anıtı'nın akıbetini sordu
23 Nisan 2014 Çarşamba 12:13

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya Konya kent merkezinde mevcut olan Atatürk Anıtı’nın ticari alana dönüştürüleceği kaygılarını hatırlatarak, anıtın durumunu sordu.

Efkan Ala tarafından yazılı cevaplanması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Atilla Kart, ''Konya kent merkezinde mevcut olan Atatürk Anıtı; İstanbul Sarayburnu’nda Gülhane Parkında yapılan Anıttan sonra, Cumhuriyet Tarihimizde inşa edilen 2. Anıttır. 29 Ekim 1926 tarihinde açılışı yapılan anıtın bulunduğu alan, Kent merkezinin en önemli ve maruf alanı olup, bu bölge ‘anıt alanı’ olarak bilinmektedir. Resmi törenlerin ve kutlamaların yapıldığı bu alan, Cumhuriyet’in sembolü haline gelmiştir.'' hatırlatmasını yaptı.

Anıt ve anıtın üstüne oturduğu kaidenin üstünün, birkaç aydan bu yana örtülmüş durumda olduğunu belirten CHP’li Kart, ''Kamuoyunda anıtın bulunduğu alanda çevre düzenlemesi ve bakımın yapılacağı beklentisi mevcut iken; aradan geçen birkaç aya rağmen anıt çevresinde sürdürülen hiçbir faaliyet yoktur. Bakım veya benzeri çalışmaların yapılacağına dair, herhangi bir tabela mevcut değildir. 23 Nisan törenleri de bu sebeple, civarda bulunan Gazi Lisesi bahçesindeki Atatürk büstü önünde gerçekleştirilmiştir. Anıtın bulunduğu alanın devamında; Atatürk Stadyumu, DSİ Bölge Müdürlüğü ve orta dereceli okullar bulunmaktadır. Alan bu yönüyle Cumhuriyet’in hafızasını oluşturmaktadır. Bu alanın da yıkılıp, ticari alana dönüştürülmesi girişimleri halen varlığını korumaktadır. Büyükşehir Belediyesi bu konuda kamuoyunu bilgilendirmemekte, yapılan çalışmalar gizlenmektedir. Bu süreç, ‘oldu-bitti’ yaratılacağı kaygısını güçlendirmektedir.'' düşüncesini aktardı.

BAKAN ALA'YA SORULAR

CHP’li Kart, bu bilgi ve değerlendirmeler ışığında Bakan Ala’ya şu soruları yöneltti:
- Konya Kent Merkezinde bulunan Atatürk anıtının bakımı ve çevre düzenlemesi konusunda yapılmakta olan herhangi bir çalışma var mıdır?
- Anıtın üstü 3-4 aydan bu yana neden örtülü durumdadır?
- Cumhuriyet’in hafızasını ve kazanımlarını sembolize eden bu anıtın bulunduğu bölgede (Atatürk Stadyumu, Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü ve Okulların bulunduğu alan) imar değişikliği ya da ticari alana dönüştürme yönünde sürdürülmekte olan herhangi bir çalışma var mıdır?
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×