BDP: 2014, barış ve özgürlük yılı olsun

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), 2014 yılının gerek demokratikleşme gerekse çözüm süreci açısından çok daha büyük bir mücadele yılı ve sonunda kazanan halklar olacağını bildirdi.

BDP: 2014, barış ve özgürlük yılı olsun
31 Aralık 2013 Salı 15:58

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), 2014 yılının gerek demokratikleşme gerekse çözüm süreci açısından çok daha büyük bir mücadele yılı ve sonunda kazanan halklar olacağını bildirdi.

BDP, eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak imzalı yeni yıl mesajı yayımladı. Başta Türkiye ve Orta Doğu olmak üzere tüm dünya açısından önemli gelişmelere sahne olan 2013 yılını geride bırakırken adil, barışçıl, huzur dolu bir dünya adına umut ve beklentilerin daha da arttığı yeni bir yıla giriyor olmanın heyecanının yaşandığı belirtilen açıklamada, ”Yeni yılın tüm dünya halklarına barış, özgürlük, eşitlik ve mutluluk getirmesini diliyoruz.” temennisi iletildi.

ÇÖZÜM VE BARIŞ SÜRECİ

2013 yılının; gerek Türkiye gerekse Orta Doğu açısından gelecek yılları şekillendirecek boyutta tarihsel gelişmelerin bir arada yaşandığı, halkların özgürlük ve demokrasi mücadelesinin daha fazla ön plana çıktığı bir yıl olduğu ifade edilen açıklama, “Hiç kuşku yok ki Kürt sorununun diyalog ve müzakere yöntemiyle çözümü için bundan bir yıl önce başlatılan yeni süreç, 2013 yılının en önemli gelişmesidir. Türkiye ilk kez demokratik çözüm ve barış süreci açısından çok önemli bir aşamayı yakalamıştır. Her şeyden önce; yaşanan acı kayıpların son bulması, bu süreçte ortaya çıkan en önemli kazanımdır. Bundan dolayıdır ki çözümün ve barışın vazgeçilmez, ertelenemez bir ihtiyaç olduğu artık herkes tarafından açık ve net olarak görülmüştür. Kürt sorununun diyalog ve müzakere yoluyla çözüm aşamasına gelmiş olması, aynı zamanda ülkedeki demokratikleşme beklentilerini ve özgürlük taleplerini de yükseltmiş; Kürtler, Türkler, Aleviler, emekçiler, kadınlar, çevreciler, gençler tüm ezilenler meydanlara inerek, daha fazla demokrasi, daha fazla özgürlük ve eşitlik talep etmiştir. Türkiye’de bunlar yaşanırken Orta Doğu’da ise çatışmalar daha da derinleşmiş, halkların değişim talepleri, barış ve istikrar bir başka bahara ertelenmiştir.” şeklinde sürdü.

ROJAVA VURGUSU

Açıklamada, “Ancak tüm bunlarla birlikte dünya, Orta Doğu’nun kalbinde Rojava’da tüm saldırılara ve baskılara rağmen kendi demokratik ve özgür geleceğini inşa etmek için topyekün direnen ve özerk yönetimini oluşturan Kürt halk gerçekliğiyle tanışmıştır. Rojava’da halkın özgücüne dayanan demokratik devrim süreci; ezilen bütün halklara, kendi özgür demokratik geleceklerini, ancak kendi öz güçlerine dayalı örgütlü bir mücadeleyle güvence altına alabileceklerini göstermiştir. Bu açıdan, hem Rojava’da hem de Türkiye’de kazanan; halkların özgür iradesi, örgütlü mücadelesi ve demokrasi güçleri olmuştur. Yeni bir yıla girerken, mevcut çatışmasızlığın güvence altına alınması, çözüm sürecinin kararlılıkla ilerletilmesi, bunun için müzakerelerin derinleştirilmesi hayati önemini korumaktadır. Bu bağlamda sürecin yasal zemine kavuşturulmasından, kapsamlı demokratikleşme adımlarına varıncaya kadar köklü reformların gerçekleştirilmesi, başta hükümet ve parlamento olmak üzere herkesin öncelikli gündemi olmalıdır.” ifadeleri yer aldı.

“KAZANAN HALKLAR OLACAK”

“Daha fazla demokrasi ve özgürlük elde etmenin, yolsuzlukları önlemenin, paralel devlet gibi hukuk dışı yapılanmaları tasfiye etmenin yolu çözüm sürecine sahip çıkılmasından ve barıştan, özgürlüklerden, emekten yana olan herkesin örgütlü ve güçlü bir demokrasi mücadelesi yürütmesinden geçer.” denilen BDP mesajı, “Bu açıdan 2014 yılı; gerek demokratikleşme gerekse de çözüm süreci açısından çok daha büyük bir mücadele yılı olacaktır. Bu mücadelenin sonunda kazanan halklarımız olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle başta Rojava olmak üzere tüm halkımızın, Türkiye ve Orta Doğu halklarının, tüm insanlığın yeni yılını kutluyor, 2014’ün herkes için barış ve özgürlük yılı olmasını diliyoruz.” temennisiyle son buldu.CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×