AK Parti'de konuşmama kararı

AK Parti'de Başbakan Davutoğlu'nun görevi bırakacağını açıklamasının ardından başlayan kongre sürecinde konuşulmaması kararı alındı

AK Parti'de konuşmama kararı
07 Mayıs 2016 Cumartesi 19:17

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Beştepe'ye çıktıktan sonra koltuğunu devrettiği Başbakan Ahmet Davutoğlu önceki gün görevi bırakacağını açıkladı. Davutoğlu'nun açıklamasından sonra başlayan kongre sürecinde parti tarafından önemli bir karar alındı. Buna göre AK Parti kongresine kadar parti sözcüsü dışında basına ve kamuoyuna açıklama yapılmaması yönünde talimat verildi.

Karar'ın haberine göre Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun aday olmayacağı 22 Mayıs’taki AK Parti olağanüstü kongresine kadar partililere konuşmama talimatı verildi. MYK’da kongre kararı alınmasından sonra çalışmalar başladı, kongrenin duyurusu yapıldı. AK Parti kulislerinde genel başkan adayları ve yeni kabinede kimlerin bakan olacağı da konuşuluyor. Kongreye ilişkin açıklamalar sadece AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Ömer Çelik tarafından yapılacak. Randevu isteyen gazetecilerin talebi 22 Mayıs’a kadar kabul edilmeyecek. Kongre kararı, yazımı bu ayın sonuna kadar tamamlanması planlanan yeni anayasa çalışmalarını aksatmayacak. Yeni Anayasa Komisyonu,  hafta sonları da mesai yapacak. Yeni anayasadaki ‘’temel haklar’’ bölümü bitmek üzere. Tamamlandıktan sonra siyasi komisyona teslim edilecek.

Anayasa Komisyonu’ndan geçen ve 16 Mayıs’ta TBMM Genel Kurulu’na getirileceği açıklanan anayasa değişikliği teklifinin kongre sonrasına sarkabileceği belirtiliyor.  Kongrede yeni genel başkanın seçilmesinden sonra parti organlarında ve kabinede değişiklikler olacak. Yeni yönetimin konuyla ilgilenmesi düşüncesiyle hakkında dosya hazırlanmış milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldıracak anayasa değişikliği teklifinin kongreden sonraya kalabileceği dile getiriliyor.

AK Parti’nin 22 Mayıs’taki kongresinde tek adayın olacağı, bunun da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işaret edeceği ismin olacağı kesin. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kongreye kadar görevinin başında olması nedeniyle nezaketen adayın kongreye yakın bir zamanda açıklanacağı ifade ediliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×