Suriye rejimi ateşkesi 28 kez ihlal etti

SNHR'nin raporuna göre, Suriye rejimi ve ona destek veren güçler Kurban Bayramı'nda çatışmaların durması için varılan ateşkes anlaşmasını 28 defa ihlal etti

Suriye rejimi ateşkesi 28 kez ihlal etti
15 Eylül 2016 Perşembe 17:14

Suriye rejiminin Kurban Bayramı'nda çatışmaların durması için varılan ateşkes anlaşmasını 28 defa ihlal ettiği bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Ağı'nın (SNHR) yayımladığı raporda, rejim ve ona destek veren güçlerin Dera, Humus, İdlib, Şam kırsalı, Kuneytra ve Lazkiye'de düzenlediği saldırılarla ateşkes anlaşmasını 48 saat içinde 28 kez ihlal ettiği belirtildi.

Raporda, kayda geçen tüm ihlallerin Suriye ordusu ve rejimi destekleyen güçler tarafından gerçekleştirildiği ifade edildi. Ayrıca, Suriye'de şubat ayında yürürlüğe giren kısmi ve geçici ateşkes anlaşmasında yer aldığı üzere doğu Halep'e Kastillo yolu üzerinden yardımların girdiğine dair kayıt olmadığı, hiçbir bölgede kuşatmanın kaldırılmadığı ve hiçbir tutuklunun serbest bırakılmadığı kaydedildi.

SNHR Başkanı Fadl Abdulgani yaptığı açıklamada, ABD ve Rusya koordinasyonundan söz konusu saldırılarla ilgili en hızlı şekilde soruşturulma yapılmasını ve sonuçların Suriye halkıyla paylaşılmasını istediklerini ifade etti.

ABD ile Rusya'nın Kurban Bayramı'nda Suriye'de çatışmaların durması konusunda vardığı anlaşma, 12 Eylül Pazartesi günü Suriye yerel saatiyle 18.45'te yürürlüğe girmişti. Ateşkesin daha önce 1 hafta süreceği açıklanmış, dün gece ise ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un ateşkesin iki gün uzatılması konusunda anlaştığı bildirilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×