İran seçimlerinin kesin sonuçları açıklandı

İran Meclisi seçimlerinin ikinci turu kesin sonuçları açıklandı. Reformistler ve Hükümeti Destekleyenler Birliği 35, Muhafazakarlar Koalisyonu 19, ağımsızlar 14 sandalye kazandı

İran seçimlerinin kesin sonuçları açıklandı
30 Nisan 2016 Cumartesi 20:58

İran Meclisi seçimlerinin ikinci turunda Ümit Listesi ile seçimlere giren Reformistler ve Hükümeti Destekleyenler Birliği 35, Muhafazakarlar Koalisyonu 19, bağımsızlar 14 sandalye kazandı.

İran'ın 21 eyaletinde düzenlenen meclis seçimlerinin ikinci turunun kesinleşen sonuçlarına göre, Reformistler ve Hükümeti Destekleyenler Birliği, oyların büyük çoğunluğunu alarak Muhafazakarlar Koalisyonu'nu geride bıraktı.

Bu sonuçlara göre Reformistler ve Hükümeti Destekleyenler Birliği aldıkları oyla 290 sandalyeli İran Meclisi'nde 120 sandalye kazandı. Muhafazakarlar Koalisyonu 83, bağımsızlar 81, Azınlıklar ise 5 milletvekili çıkardı. Birinci turda İsfahan'dan seçildiği halde Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından milletvekilliği düşürülen reformist Minu Halıki'nin durumu ise henüz netlik kazanmadı.
10'uncu dönem İran Meclisi'nin yüzde 41'ini Reformistler ve Hükümeti Destekleyenler Birliği'nin, yüzde 29'unu Muhafazakarlar Koalisyonu'nun, yüzde 28'ini bağımsızların, yüzde 2'sini ise azınlıkların oluşturması bekleniyor.

İran Meclisi için şubat ayında yapılan ilk turda hiçbir adayın yüzde 25 oya ulaşamadığı seçim bölgelerinde dün ikinci tur gerçekleştirilmişti. Ülkedeki 31 eyaletten 21'inde düzenlenen ikinci tur seçimlerde 68 sandalye için 136 aday yarışmıştı.

Katılımın yüzde 62 olduğu meclis seçimlerinin ilk turunu da Reformistler kazanmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×