Irak'taki sivil itaatsizlik eylemi devam edebilir

Iraklı Şii lider Sadr'ın ikamet ettiği Necef'ten başkent Bağdat'a geçtiği ve yandaşlarının başlattığı sivil itaatsizlik eyleminin devam edebileceği belirtildi

Irak'taki sivil itaatsizlik eylemi devam edebilir
26 Mart 2016 Cumartesi 19:42

Iraklı Şii lider Mukteda es-Sadr'ın ikamet ettiği Necef'ten başkent Bağdat'a geçtiği ve yandaşlarının başlattığı sivil itaatsizlik eyleminin devam edebileceği bildirildi.

Sadr'ın yardımcısı Kadım el-İsavi, Bağdat'taki Yeşil Bölge girişlerinde kurulan hükümet karşıtı eylem alanında yaptığı basın toplantısında, Sadr'ın Necef'ten Bağdat'a intikal ettiğini duyurdu.

İsavi, yandaşlarının başlattığı hükümet karşıtı sivil itaatsizlik eyleminin sürebileceğini belirterek, eylemcilerin Sadr'ın vereceği yeni talimatlara karşı hazırlıklı olmalarını istedi.

Sadr'ın Bağdat'taki temsilcisi İbrahim el-Cabiri de Sadr'ın Bağdat'a geldiğini, bundan sonraki hamlelerini (hükümet karşıtı) buradan yürüteceğini söyledi.

Şii lider Sadr, siyasi parti mensuplarının bulunmadığı teknokratlar hükümeti kurulması için 12 Şubat'ta Başbakan İbadi'ye çağrı yapmış ve bunun için 45 gün süre verdiğini açıklamıştı ancak bu süre dolmadan önceki gün bağımsız adaylardan oluşan hükümet kurduğunu duyuran Sadr, kabine listesini de parlamentonun onayına sunulması için İbadi'ye ileteceğini açıklamıştı.

Bağdat'ta gösteriler düzenleyen Sadr yanlıları, hükümet binalarının yer aldığı korunaklı Yeşil Bölge girişlerinde başlattıkları sivil itaatsizlik eylemine 9'uncu gününde de devam ediyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×