Iraklı milletvekili: Türkiye'ye karşı ayrımcılık yapılıyor

Irak Meclisi milletvekillerinden bazıları, temsilciler meclisi tarafından alınan kararı eleştirerek, Türkiye'ye karşı ayrımcılık yapıldığını, diğer işgalcilere sessiz kalındığını söyledi.

Iraklı milletvekili: Türkiye'ye karşı ayrımcılık yapılıyor
05 Ekim 2016 Çarşamba 17:47

Sonhaberler / Haber Merkezi 

Irak temsilciler meclisinin Türkiye'nin Başika'daki varlığıyla ilgili aldığı karar ülke içinde de tartışmalara neden oldu. Iraklı bazı millevtekilleri meclis tarafından alınan kararın ayrımcılık olduğunu, Bağdat merkezine kadar gelen İran milisleriyle diğer işgalcilere karşı bir adım atılmazken Türkiye'ye haksızlık yapıldığını belirtiyor. 

Irak Parlamentosu Kürt üyesi Arafat Kerem ise Iraklı tarafları eleştirerek, “Mademki doğru yapıyorlar, o zaman ayrım gözetmeden Irak’ın içişlerine karışan bütün ülkeleri çıkarsınlar” dedi.
 
Rudaw'a konuşan Arafat Kerem sözlerini şöyle sürdürdü: “Neden diğer taraflardan, örneğin Bağdat’a kadar gelen İran’dan söz edilmiyor? Neden sadece Türkiye’den bahsediliyor? Çünkü belli bir amaçları var. Madem öyle, konu parlamentoda anayasal çerçevede ele alınsın. Bir taraftan bahsedip diğerini görmezden gelmesinler.”
 
Irak Parlamentosu’nda dün alınan kararla, Türkiye'nin Musul'a bağlı Başika'daki askeri varlığının kabul edilmediği duyurulmuştu.

İRAN DESTEKLİ Şİİ MİLİSLER'DEN TÜRKİYE'YE TEHDİT

Öte yandan Şii milis grubu Heşdi Şabi, Türk Ordusu’nun Irak’ta “işgalci” olarak tanımladı ve çekilmemeleri durumunda IŞİD’le savaştıkları gibi Türk Ordusu’yla da savaşacaklarını bildirdi.
 
Heşdi Şabi Güvenlik Sözcüsü Yusuf El Kilabi, “Türk Ordusu Irak topraklarından çekilmezse, Musul operasyonunun başlamasıyla sadece IŞİD’le değil Türk Ordusu’yla da savaşırız” dedi.
 
Yusuf El Kilabi, “Irak’ın kuzeyinde bulunan güçler işgalcidir ve Irak Hükümeti tarafından davet edilmemiştir. Bu şekilde kalmaları durumunda onlara işgalci güç muamelesi yapar, IŞİD’le savaştığımız gibi onlara karşı da savaşırız. Aynı şekilde Türk Ordu güçlerine karşı da geliriz” ifadelerini kullandı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×