Telefon kullanımı çocukların beynini etkiliyor

Telefon ve tablet kullanımının çocuk sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olduğu belirtiliyor.

Telefon kullanımı çocukların beynini etkiliyor
10 Aralık 2018 Pazartesi 15:07

Araştırmalara göre yoğun akıllı telefon veya oyun konsolu kullanımı, çocukların beyinlerine zarar veriyor. Araştırmacılar, hala devam eden araştırmalarla ilgili birtakım veriler paylaştı. Söz konuşu araştırmaya göre yoğun bir şekilde ekrana bakan çocukların beyin taramalarında 'farklı modeller' bulundu. Ulusal Sağlık Enstitüsü'nün yaptığı bu araştırma, bu cihazları günde 7 saatten fazla kullanan 9 ve 10 yaşındaki çocukların, duyusal bilgiyi işleyen beynin en dış tabakasının incelme belirtileri gösterdiğini ortaya çıkardı. Diğer verilere göre ise günde iki saatten fazla telefonda zaman geçiren çocukların, dil ve muhakeme testlerinde daha da kötü olduğu belirtildi. 4 bin 500 çocuğun beyin taraması verileri kullanılarak elde edilen çalışma, ekrana bakma süresinin bağımlılık yapıp yapmadığını göstermeyi amaçlıyor, ancak araştırmacıların bu uzun vadeli sonuçlara kesinlik kazandırmak için birkaç yıla daha ihtiyacı var.

Bu aletler, yoğun biçimde kullanım nedeniyle gelişme çağındaki çocukların omurgalarında ciddi hasara yol açıyor. Uzmanlara göre, dünya çapında genç kuşakları bekleyen en önemli tehlikelerin başında, boyun fıtığı ve kamburluk geliyor. Boyun, sırt, bilek ve göz ağrısı gibi hastalıklar, en fazla 5 - 9 yaş arası çocuklarda görülüyor. Uzmanlara göre en iyi tedavi, çocukların tablet ve akıllı telefon kullanımına sınırlama getirilmesi.

Hollanda'da son yıllarda 8 - 18 yaş aralığındaki çocuklarda sırt ve boyun şikayetleri yüzde 40 oranında arttı. Hollandalı uzmanlara göre, çocuklarda tablet ve akıllı telefon kullanımına bağlı rahatsızlıklar "alarm" düzeyinde. Ortopedik cerrah Peter Loon'a göre boyun fıtığı ve kamburluk başta olmak üzere bu aletlerin kullanımından kaynaklanan rahatsızlıklar ciddi bir soruna dönüşüyor.Fizyoterapist Maurice Blom, kafa ağırlığının yaklaşık 5 kilo olduğunu belirterek, telefon ve tablet kullanımı ile bu ağırlığın sürekli olarak aşağı baskı yaptığını söylüyor.

Blom, bu sarkmanın vücutta boyun fıtığı ve kamburluk başta olmak üzere birçok kronik rahatsızlığa yol açtığını vurguluyor. Uzmanlara göre, WhatsApp kullanımı ve kısa mesaj yazımı da çocuklarda boyun ve parmak şikayetlerinin artmasına neden oluyor.

Yapılan araştırmalara göre, Danimarka'da boyun fıtığı sorunu nedeniyle fizyoterapiste giden 10 - 14 yaş arasındaki çocukların sayısı, 2008 yılına göre iki kat arttı.

Danimarka'da, uzun süreli tablet ve telefon kullanımı yüzünden giderek daha fazla çocuk boyun sorunu yaşıyor. 5 - 9 yaş arasındaki çocuklarda bu sorun daha yüksek.

Belçika'da bu konuda kapsamlı bir araştırma yapılmamış ancak çocuklardaki ciddi sağlık sorunlarının, diğer Avrupa ülkelerinden az olmadığı vurgulanıyor.

Gent Üniversitesi'nden Profesör Barbara Cagnie, akıllı telefon ve tabletle sürekli öne eğilme sonucu boyun kasları ve eklemlerin ciddi hasar gördüğünün altını çiziyor.

Belçikalı fizyoterapi uzmanının ebeveynlere tavsiyesi, çocukların aşırı tablet ve akıllı telefon kullanımına engel olmaları.

Profesör Cagnie'ye göre, aşırı kullanıma engel olmak tedavi etmekten daha kolay. Çünkü, tedavi edilse bile kullanım sınırlanmadığı sürece şikayetler hiçbir zaman tamamen ortadan kalkmayacak.Korumanın, şikayetlerin azalmasında önemli bir rol oynadığına işaret eden Barbara Cagnie, "Çocuklarınızı uzun süre tablet ya da telefonla oynatmayın. Oynarken de sık sık oturuş şeklini değiştirmeye teşvik edin" diyor.

Hollanda başta olmak üzere bir çok Avrupa ülkesinde sadece tablet, telefon ve oyun konsoluna bağlı rahatsızlıklara bağlı şikayetleri ele alan ortopedi klinikleri oluşturuluyor.


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×