CHP'li Şahin Mengü partisini yerden yere vurdu

CHP'nin eski ağır toplarından Şahin Mengü, partisini yerden yere vuran açıklamalarda bulundu.

Google Haberlere Abone ol

CHP'li eski milletvekili ve parti üyesi Şahin Mengü, HDP ile yakınlaşan parti yönetimine sert sözlerle yüklendi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Ben dostlarımla iktidara geleceğim" ifadelerini eleştiren Mengü, "Bu 'Benim söylemlerim yetmiyor, ben başkalarıyla iktidara geleceğim' demek. Benzer söylemler devam ederse ana muhalefeti kaybedeceğiz. Türkiye'de ana muhalefet sorunu var." dedi.

CHP'li Mengü, partide son dönemde yaşanan gelişmeler ve diğer partilerle gerçekleşen yakınlaşmalara ilişkin değerlendirmede bulundu. Mengü, CHP'nin en büyük çıkmazının kendi temel değerlerinden uzaklaşmış olmaya başlaması olduğunu söyleyerek, "Bu temel değerlerden uzaklaşmış olmaya başlamasından kastım CHP'nin kuruluş felsefesinden kopmaya başlamış olmasıdır." dedi.

Partinin kuruluş ayarlarına dönmesi durumuna tek başına iktidar olacağını iddia eden Mengü, "Zaten CHP'nin de tek başına iktidar olmayı kendisine hedef olarak koyması gerekir. Yani bana göre 'Dostlarımızla iktidara geleceğiz' lafı çok yanlış bir laf. Siz, bunu dediğiniz zaman aslında 'Benim söylemlerim yetmiyor, ben başkalarıyla iktidara geleceğim' diyorsunuz; ondan dolayı bu yanlış bir söylem." ifadelerini kullandı.

Mengü, Türkiye’de bir ana muhalefet sorunu olduğunu ifade ederek, "Kararsız oylar anormal bir artış gösteriyor. Bu kitlenin oylarının nereye kaçacağını bilemiyoruz. Bu CHP açısından şöyle bir tehlike ki; eğer bu kopuş daha çok AK Parti’ye oy veren bizim 'Merkez Sağ' dediğimiz kitleden ise bunların gideceği yer de o zaman İYİ Parti olur. İYİ Parti ana muhalefet olur. Biz ana muhalefeti kaybederiz. Eğer biz doğru söylemlerde bulunamazsak hala yanlış söylemlerde ısrar edersek insanlar siyasi tercihlerini var olan bir demokratik partiye yapacaklardır" diye konuştu.

ŞANİN MENGÜ KİMDİR?

Şahin Mengü 4 Nisan 1948 tarihinde Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde dünyaya geldi. 

Gazeteci Nevşin Mengü'nün babasıdır.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Serbest avukatlık, Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreterliği ve Türk Eğitim Derneği Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. XXIII. Dönem CHP Manisa milletvekilidir.

Eski başbakan Bülent Ecevit'in sıkıyönetim döneminde avukatlığını ve daha sonra CHP eski genel başkanı Deniz Baykal'ın avukatlığını üstlenmiştir.

Sezgin Tanrıkulu'nun Dersim Katliamı'nda acı yaşayan herkes için özür dilemesi üzerine 12 Kasım 2014'te Tanrıkulu'na "Sen hangi hakla CHP adına özür dileyemezsin. Sen kimsin şerefsiz" diye tweet atmıştır.

Daha sonra yaptığı açıklamalarda sözünün arkasında olduğunu belirtmiştir.

Bu konuda kendisine açılan hakaret davasını kaybetmiştir.

Evli ve iki çocuk babasıdır. Kızı gazeteci Nevşin Mengü'dür.

 

Yorumlar