Bakan Ağbal'dan memura ek zam müjdesi

Memur ve memur emeklileri için enflasyon farkının maaşlara zam olarak yansıtılacağını açıklayan Maliye Bakanı Naci Ağbal, En düşük memur maaşının 2839 tl'den 3050 tl'ye çıkacağını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

NTV canlı yayınında konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal memur ve memur emeklilerinin maaşlarına enflasyon farkına göre zam yapılacağını açıkladı.

Bakan Ağbal'ın konuşmasından satır başları şöyle;

Maliye politikası para politikası noktasında ciddi bir destek verecek. Hazırlıklarını yapıyoruz. Mayıs ayı verisi yüzde 12,15. Bu bizim arzu etmediğimiz seviye. Bununla ilgili gereken her türlü tedbiri alacağız. Döviz kuru gelişmeleri enflasyon dinamiklerini olumsuz yönde etkiliyor.

Son dönemde TL'deki normalin üzerindeki değer kaybı enflasyonu yukarı çekiyor. 2016 sonundan itibaren maliyet enflasyonuyla karşı karşıya kalıyoruz.

Bizim gibi petrol ithal eden ülke açısından petrol fiyatlarının artması enflasyonu yukarı çekiyor. Son bir yıldır metal fiyatlarında yaklaşık yüzde 25 artış var. Türkiye aramalı ithal eden ülke olarak fiyat artışlarından doğrudan etkileniyor. Enflasyonun önemli kısmı maliyet kaynaklı.

GEREKEN TEDBİRLERİ ALACAĞIZ

Önümüzdeki aylarda artışın devam edeceğini görüyoruz ama yıl sonuna doğru azalış trendine girecek. Enflasyonun 2017 seviyelerinde kalmasını beklemek gerekir. Enflasyonun aşğı çekilmesinde maliyet enflasyonuna neden olan unsurları azaltacak şekilde vergi indirimleri de dahil olmak üzere tedbirler alacağız. Maliye politikası sıkılaşacak, kamu maliyesinde yeni bir dengelenme sürecine girmemiz lazım" dedi.

MEMURA EK ZAM

Memur ve memur emeklileri için enflasyon farkını maaşlara zam olarak yansıtacağız. Haziran ayı enflasyonuna göre oran netleşecek.

Haziran ayında ilave olarak enflasyonda yukarı yönlü bir gelişme olursa, 1 temmuz itibarıyla 1 kuruş eksik olmaksızın maaşlara yansıyacak.Memur maaşlarında yapacağımız her yüzde 1 artışın bütçeye maliyeti 2,3 milyar TL.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 3 BİN TL'Yİ AŞACAK

Bugünkü rakamlarla söylemek gerekirse en düşük memur maaşı 2839 tl'den 3050 tl'ye çıkacak, en düşük memur emekli maaşı 1978 tl'den 2094 tl'ye çıkacak

En düşük SGK emekli aylığı 1570 TL'den 1670 TL'ye, bağkur emekli aylığı 1405 TL'den 1495 TL'ye çıkacak.

Kamu harcamasında şeffalığa bu kadar önem veren başka hükümet yok. Şeffaflıkta tüm uluslararası standartlar karşılanıyor.

Yorumlar

HAKAN SEÇİMLER YAKLAŞTIKÇA ŞİMDİ MEMURUN YANINDA OLDUNUZ DEĞİLMİ. MASADA İKEN HİÇ MEMURUN HALİNİ ANLAMAYAN BİR BAKANDINIZ NE OLDU. EEEE SEÇİM GELDİ KAPIYA DAYANDI. BİR OY BİR OYDUR DEĞİLMİ. BEKLEYİN SİZ...
adem bu ağbal hakikaten i,yi bir maliye bakanı Allah muaffak etsin