Gül'ün kurucu üyelikten çıkarılması yasa gereği

Gül’ün ‘parti kurucusu’ sıfatını, 2006'da düzenlenen kongrede yapılan tüzük değişikliğiyle kaybettiği ortaya çıktı.

Gül'ün kurucu üyelikten çıkarılması yasa gereği
25 Şubat 2016 Perşembe 10:20

On birinci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ‘parti kurucusu’ sıfatını, 2006'da düzenlenen kongrede yapılan tüzük değişikliğiyle kaybettiği ortaya çıktı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, bazı tüzük maddelerinin Siyasi Partiler Kanunu'na aykırı olduğu gerekçesiyle AK Parti'ye yönelik ihtar istemiyle 2005'te Anayasa Mahkemesi'ne başvurmasının ardından, 2006'da düzenlenen kongrede yapılan tüzük değişikliğiyle Gül'ün bu sıfatı kaybettiği belirtildi.

O DÖNEM KURUCULAR ARASINDAYDI

Milliyet'te yer alan habere göre partinin ilk tüzüğünde kurucu üyeler olarak İçişleri Bakanlığı'na sunulan listede yer alan isimler ile aralarında Gül'ün de bulunduğu, bakanlığa sunulan listede yer almayan o dönemki milletvekillerinin isimlerinin “kurucular kurulu” olarak yer alması yatıyor. AK Parti'nin ilk tüzüğünde kurucu üyeler ve o dönemki milletvekillerinden oluşan, “kurucular kurulu” büyük kongrenin tabii üyeleri arasında sayıldı.

2005'te dönemin Yargıtay Başsavcısı, tüzükteki bazı hükümlerin Siyasi Partiler Kanunu'na aykırı olduğu gerekçesiyle AK Parti'ye ihtar verilmesi istemiyle AYM'ye başvurdu. AYM'nin konuyla ilgili incelemesi sürerken AK Parti, Kasım 2006'daki olağan kongresinde tüzüğün ihtar talebine konu edilen 62. maddesini değiştirerek, yasaya uygun hale getirdi. AYM, başvuruyu 12 Ekim 2011'de karara bağladı. Kararda gerekli değişiklik yapıldığından, “konusu kalmadığı” belirtilirken, diğer tüzük maddeleriyle ilgili ihtar talepleri de reddedildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×