Yazar Ayça Öztorun’un yeni kitabı 'Çiçek Vadisi' çıkıyor

Yazar Ayça Öztorun, ilk romanı 'Gökte Yıldız Yerde Ateş' sonrasında ikinci kitabı 'Çiçek Vadisi'” ile Çukurova insanının günlük yaşamının espiri yönünü yepyeni bir hikaye ile anlatıyor. Ayça Öztorun’un keyifli bir Çukurova güldürmecesi...

Yazar Ayça Öztorun’un yeni kitabı 'Çiçek Vadisi' çıkıyor
04 Haziran 2014 Çarşamba 12:23

Yazar Ayça Öztorun, ilk romanı 'Gökte Yıldız Yerde Ateş' sonrasında ikinci kitabı 'Çiçek Vadisi'” ile Çukurova insanının günlük yaşamının espiri yönünü yepyeni bir hikaye ile anlatıyor. Ayça Öztorun’un keyifli bir Çukurova güldürmecesi olan Çiçek Vadisi Bir Cortlak hikayesi romanı bu ay okurları ile buluşuyor. Çukurova sevdalısı Ayça Öztorun, bereketli topraklar da yaşamını sürdüren insanların güzel yüreklerine değinirken, espriyi de elden bırakmıyor. Bir önceki romanı Gökte Yıldız Yerde Ateş'le bereketli toprak ağalarının zulmünü anlatıp, ezilen işçi ve ırgatların yaşadığı acıları dile getiren Yazar Öztorun, Çiçek Vadisi romanıyla da tüm okurları güldürmeye kararlı.

    Yazar Ayça Öztorun, kitabına dair şu görüşleri dile getiriyor: “Çukurova deyince yüreğime bir ateş düşüyor. Uzaklarda yaşayıp ta o bereketli toprakları özlemek, bambaşka bir duygu. Çukurova'nın sıcak insanları yüreğimi ısıtırken, memleketimin çiçek kokan her yanını duyumsuyor, candan insanlarımın hüzünlü hikayelerini, espriyi elden bırakmadan anlattıkları hallerini düşünüyor, kendi kendime neşelenip gülüyorum. Belki de bir bakıma bunları düşünmek özlemime teselli oluyor.”

    Kendini Çukurova'ya karşı borçlu hissetmediğini belirten Yazar Öztorun, “Çukurova'ya karşı kendimi borçlu hissediyorum. Çünkü o toprakların bereketidir bana duygularımı yazıya dökmemi sağlayan canım Çukurova'm, Toroslarım, Anavarza, Kozan Dağım ve Türkiye'min çiçek kokan insanlarına, doğusuna, batısına, kuzeyine, güneyine, babam İsmail Hakkı Öztorun ve yaşamını yitirmiş tüm sevdiklerimin anısına, Çiçek Vadisi adlı romanım armağanım olsun.” açıklamasında bulundu.

    Çiçek Vadisi Bir Cortlak Hikâyesi adlı romanı değerlendiren Kırık Taşlar eseri sahibi Doktor Cihat Levent; Bin bir çiçekle bezeli, sıcacık insanların yaşadığı Çiçek Vadisi, Çukurova’nın güler yüzlü delişmen insanlarını, kahkaha dolu sıcacık bir duygu seli halinde yanı başımıza getiriyor. Ayça Öztorun, sarı sıcağın, pamuk tarlalarının, hayıt kokularının arasından yaşamla dopdolu bir güldürmece sunuyor bizlere, hem de gözlerimizi yaşartırcasına, kahkahadan karnımıza kramp girdirircesine, sıradan, sakin yaşamların bir anda altüst olup içine düştükleri karmaşanın en çetrefilli anında şaşırtıcı biçimde nasıl tekrar düzene girebileceğinin zekice ve bir o kadar da nüktedan anlatımı mahir bir kalemden satırlara dökülüyor, Yöresel ağızların başarılı kullanımı, yerelden evrensele uzanan eğlenceli bir anlatıma dönüşüyor, Güzeller güzeli Şirin, tatlı Çağla, açıkgöz Cortlak, bahtsız Fatma Ana, ismiyle müsemma fettan Düzüşe, Topal Ahmet ve Yılışık Çaycı, her biri farklı, her biri tanıdık, her biri içimizden, hemen etrafımızda bize bizi anlatıyor, Çukurova, uçsuz bucaksız topraklarında olduğu gibi edebiyattaki verimliliğini de sürdürüyor, Bereketli Topraklar’dan yeni bir yıldız doğuyor…” dedi.

    Ayça Öztorun'un romanı Çiçek Vadisi Bir Cortlak hikayesinin adlı romanı Mavi Kalem Yayınevi'nden çıkıp, tüm kitapevlerinde 15 Haziran’dan itibaren bulunabileceği kaydedildi.

    Yazar Öztorun’nun Çukurova’da Ağalığı anlatan ilk romanı Gökte Yıldız Yerde Ateş’in ise yakın tarihte dizi film olarak izleyicilerle buluşacak. CİHAN

Yazar Ayça Öztorun’un yeni kitabı 'Çiçek Vadisi' çıkıyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×