Eyyub el-Ensari Hz. anlatan roman raflarda yerini aldı

Araştırmacı yazar İskender Pala, raflarda yerini alan İstanbul’un manevi sahibi Eyyub el-Ensari hazretlerini anlatan romanı ‘Mihmandar’ı tanıtım toplantısında anlattı.

Eyyub el-Ensari Hz. anlatan roman raflarda yerini aldı
10 Ocak 2014 Cuma 17:18

Araştırmacı yazar İskender Pala, raflarda yerini alan İstanbul’un manevi sahibi Eyyub el-Ensari hazretlerini anlatan romanı ‘Mihmandar’ı tanıtım toplantısında anlattı. Mihmandar romanının son okumasını Medine’de Eyyub el-Ensari hazretlerinin evinin bulunduğu yerde yaptığını belirten Pala, “Kitabı, biraz okudum, biraz ağladım. Çünkü Peygamber Efendimize 20 metre kadar yakın bir yerdeydim.” dedi. İstanbul’un manevi sahibi Eyyub el-Ensari hazretlerini anlatan roman ‘Mihmandar’ raflarda yerini aldı.

Eyüp Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa; Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge ve edebiyat severler katıldı. Programda Kitabı hakkında bilgiler veren İskender Pala, her yıl bir kitap yazmaya gayret ettiğini söyledi. Pala, yazdığım romanlarda son okuma için kitabımın konusunun geçtiği yere gidiyorum. Mihmandar romanı için Medine’ye gittim. Eyyub el-Ensari hazretlerinin eskiden evinin olduğu yerde oturup son okumamı yaptım. Biraz okudum, biraz ağladım. Çünkü peygamber efendimize 20 metre kadar yakın bir yerdeydim.” ifadelerini kullandı.

Mihmandar romanında Eyyub el-Ensari hazretlerini tercih etmesinin nedenlerini belirten Pala, şunları kaydetti: “İstanbul’da yaşayıp ta İstanbul’un manevi sahibine bir teşekkür borcum olduğunu düşünüyorum. Eyüp Sultan benim Hazreti Peygambere uzanan çizgideki en yakın dostum sayılır belki bu vesileyle şefaate nail olurum diye düşündüm. Eyyub el-Ensari Hazreti Peygambere hizmet etmişti bizimde ona hizmet etmek boynumuzun borcudur diye düşündüm. Daha da önemlisi Eyüp Sultan bir ideal adamı, bugün her gencin örnek alabileceği bir hayat yaşamıştır. Onun hayatını okuyan genç okuyucularımız onu örnek edinerek güzel hayatlar yaşar diye temenni ettim.”

Kitaba verilen mihmandar isminin özel bir anlamı olduğunu vurgulayan Pala, “Mihmandar misafiri rahat etsin diye her türlü fedakarlığa katlanan ev sahibi demek. Peygamber Efendimiz Mekke’den Medine’ye hicret ettiğinde Eyyub el-Ensari Peygamberimizin rahat edebilmesi için her fedakarlığı yapmıştır. Eyyub el-Ensari’de bizim şehrimizde bir misafirdir bizde ona mihmandarlık yapabilmekle yükümlüyüz.” diye konuştu.

Okuyucularına romanlarında örnek şahsiyetler sunduğunu ve okuyucu tarafından ilgi gördüğünü belirten Pala, şöyle devam etti: “Romanlarımda okuyucularıma kahramanlar gösteriyorum buda onların kimliklerine çok önemli bir katkı sağlıyor. Biraz savrulmuş bir çağdayız. Yolumuzu bulmakta zorlanıyoruz, ürkek adımlar atıyoruz. Sağlam adımlar atabilmemiz için önlerine idealler çıkarıp siz bunun gibi olabilirsiniz duygusu oluşturuyorum. Romanlarımda hem aşkı hem macerayı anlatıyorum buda okuyucunun ilgisini çekiyor. Mihmandar romanımda hazreti peygambere olan aşkı anlattım. Bu dönem insanının ihtiyaç duyduğu şey biraz aşk, biraz tarih, biraz heyecan.”

Pala, programı ardından okuyucularının Mihmandar isimli romanını imzaladı.
CİHAN

Eyyub el-Ensari Hz. anlatan roman raflarda yerini aldı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×