İsrailli ırkçılar için ABD'den yaptırım talebi

İnsan hakları savunucuları ABD'nin İsrail Büyükelçisi'ne sundukları mektupta, Yahudi Gücü Partisi lideri Ben-Gvir ile Dini Siyonizm Partisi lideri Smotrich'in Filistinlilere yönelik insan hakları ihlalleri ve terörü teşvik ettiğine vurgu yaptı

Google Haberlere Abone ol
İsrailli ırkçılar için ABD'den yaptırım talebi

İsrailli insan hakları kuruluşları ve aktivistleri, imzaladıkları mektupla aşırı sağcı siyasetçilerden Yahudi Gücü Partisi lideri Itamar Ben-Gvir ile Dini Siyonizm Partisi lideri Bezalel Smotrich için ABD'den yaptırım talep etti.

Haaretz gazetesinin haberinde, ABD'nin İsrail Büyükelçisi Thomas Nides'e sunulan mektupta İsrail'den 200 insan hakları kuruluşu ve aktivistlerinin imzasının yer aldığı belirtildi.

Mektup, İsrail'de hükümeti kurmakla görevlendirilen Likud Partisi lideri Binyamin Netanyahu'nun Ben-Gvir ve Smotrich ile koalisyon görüşmeleri üzerine sunuldu.

Yahudi Gücü Partisi lideri Itamar Ben-Gvir ve Dini Siyonizm Partisi lideri Bezalel Smotrich'in Filistinlilere yönelik insan hakları ihlalleri ve terörü teşvik ettiği ifade edilen mektupta, bu kişilere ABD'nin yürürlüğe koyduğu Magnitsky Yasası'nın uygulanması çağrısında bulunuldu.

Mektup, insan hakları savunucusu avukat Eitay Mack tarafından kaleme alınırken, Savunma Bakanlığı için adı geçen Smotrich'in "açıkça Filistinlilere yönelik soykırımı teşvik ettiği" vurgulandı.

- İsrail seçimlerinde "aşırıcı-ırkçı" partiler zafer kazandı

İsrail'de 1 Kasım'da gerçekleştirilen erken genel seçimlerde, eski Başbakan ve muhalefet lideri Binyamin Netanyahu'nun başını çektiği sağ blok 120 sandalyeli İsrail Meclisi'ne 64 milletvekili göndererek açık bir zafer kazanmıştı.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, 13 Kasım'da Netanyahu'yu hükümeti kurmakla görevlendirmişti.

Netanyahu'nun kuracağı koalisyon hükümetinde "aşırıcı-ırkçı" politikalarıyla tanınan Yahudi Gücü lideri Itamar Ben-Gvir'in yer alma ihtimali ise yeni hükümetin Filistin politikası açısından endişeye neden oluyor.

Yasa gereği Netanyahu'nun hükümeti kurmak için iki hafta uzatılabilecek şekilde 28 gün süresi bulunuyor.

Netanyahu hükümetinin güvenoyu alabilmesi için 120 milletvekili bulunan İsrail Meclisi'nde 61 vekilin desteğini alması gerekiyor.

Yorumlar