Herkes şokta: ABD İsrail'e işgalci dedi

Başta İsrailliler olmak üzere birçok kişi an itibariyle şokta. Çünkü ABD Dışişleri Bakanlığı, besleyip büyümesine yardım ettiği İsrail için işgalci ifadesini kullandı.

Google Haberlere Abone ol

Dünya üzerinde İsrail'e en büyük desteği veren ve onu koruması altına alan ülke olarak bilinen ABD'de İsrail'i şoke edecek bir gelişme yaşandı. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yayımlanan yıllık insan hakları raporunda İsrail'i Filistin ve Suriye topraklarında "işgalci" olarak tanımladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, salı günü yıllık İnsan Hakları Raporu'nu yayımladı.Raporda, Batı Şeria ve Gazze'deki bazı bölgeler için "işgal altındaki topraklar" ifadesi kullanıldı. İsrail'in, Suriye topraklarında da işgalci konumda olduğu ifade edildi.

Joe Biden'ın göreve gelmesinden sonra ilk kez yayımlanan rapor, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price'a soruldu.

Price, "İsrail'in 1967 Savaşı'ndan sonra Batı Şeria, Gazze ve Golan Tepeleri'ni işgal ettiği tarihsel bir gerçektir.” dedi.

Biden yönetimin Trump'ın İsrail yanlısı politikalarından farklı bir tutum sergilemesi nedeniyle İsrail-Amerika ilişkileri gergin bir dönemden geçiyor. 

FİLİSTİN FONLARI POLİTİKASINDA DEĞİŞİKLİK

Öte yandan Associated Press'in (AP) Kongre belgelerine dayandırdığı haberine göre, ABD Başkanı Joe Biden, Filistin'e yönelik fonları kesen Trump'ın politikasında değişikliğine gitti.

Biden yönetiminin "sessizce" Filistin'e yönelik yardımları artırdığı belirtildi.

Yönetimin, 25 Mart'ta Batı Şeria ve Gazze'deki Filistinlilere COVID-19 ile mücadele için 15 milyon dolar yardım açıkladığının anımsatıldığı haberde, Biden yönetiminin bundan bir gün sonra da Kongreye gizli bir bildirim yaparak, Filistinlilere yönelik 75 milyon dolar ekonomik destek yaptığı kaydedildi.

"GÜVENİN KAZANILMASI ÇABASI"

Biden yönetiminin, "Trump döneminde kaybedilen güven ve iyi niyetin yeniden kazanılması çabası" olarak bu yardımı yaptığı vurgulandı.

Haberde, Biden yönetiminin, Trump döneminde İsrail ile ilişkilerde yakalanan ivmeyi de sürdürmek istediği kaydedildi. 

 

Yorumlar