ABD, Brezilya'yı 'ana müttefik' ilan etti

ABD Başkanı Trump, Amerikan yanlısı yönetimin iş başına gelmesinden sonra Brezilya'yı "ana müttefik" ilan etti. Brezilya'nın önceki iki devlet başkanı da Amerikan karşıtı kimlikleriyle biliniyordu. Her iki başkan da haklarındaki "yolsuzluk" iddiaları nedeniyle hapis cezalarına çarptırıldı. Son seçimlerde ise Amerikan yanlısı aşırı sağcı politikacılar ülke yönetimine geldi.

ABD, Brezilya'yı 'ana müttefik' ilan etti
09 Mayıs 2019 Perşembe 04:43

ABD Başkanı Donald Trump, Brezilya'yı "NATO üyesi olmayan ana müttefik" olarak belirlediğini açıkladı.

ABD Kongresine bir mektup gönderen Trump, ABD-Brezilya ilişkilerinde önemli bir adım attı.

Trump, mektubunda, "1961 Dış Yardımlar Yasası'nın 517. bölümüne uygun olarak Brezilya'yı 'NATO Üyesi Olmayan Ana Müttefik' olarak belirleme niyetimi beyan ediyorum." ifadelerini kullandı.

Bu son adımın ABD ile Brezilya arasındaki özellikle savunma iş birliğini ciddi şekilde artıracağını kaydeden Trump, iki ülke arasındaki koordinasyonun daha da artacağını ifade etti.

Brezilya, aralarında İsrail, Japonya, Güney Kore ve Avustralya'nın da bulunduğu "NATO üyesi olmayan ana müttefik" kategorisine eklenen son ülke oldu.

Söz konusu adımla Brezilya, artık ABD'den silah alımlarında öncelikli ülkeler arasında yer alacak, Pentagon'un düzenleyeceği silah ihalelerine katılabilecek ve ABD birlikleriyle beraber tatbikatlar yapabilecek.


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×