Adolfo Macias Salazar Fito kimdir? Los Choneros çetesi lideri kimdir?

Ekvador'da organize suç örgütü liderinin cezaevinden kaçması sonrasında sokaklar ateşe verildi, polisler kaçırıldı, birçok yere baskınlar düzenlendi. Ülkeyi kaos ortamına çeviren çete üyelerine yönelik operasyonlar sürerken ülke genelinde OHAL ilan edildi. Adolfo Macias Salazar Fito kimdir?

Google Haberlere Abone ol
Çetelere teslim olan bir ülkenin sonu

Los Choneros isimli çetenin Fito lakaplı lideri Adolfo Macias Salazar Güney Amerika ülkelerinde paniğe neden oldu. Bulunduğu hapishaneden kaçtıktan sonra ülkenin sokaklarını ateşe veren Fito'nun firarı Ekvador ve Peru'yu alarma geçirdi. Ekvador 2 aylık OHAL ilan etti. Peki, Adolfo Macias Salazar Fito kimdir? Los Choneros çetesi lideri kimdir?

Adolfo Macias Salazar yani nam-ı diğer Fito, uyuşturucu kaçakçılığının ana vatanı olarak bilinen Güney Amerika'nın uyuşturucu baronlarından biridir. Bir zamanlar Escobar ile dünyaya namı duyulan Güney Amerikalı uyuşuturucu çetelerinin hemen hemen hepsi, dünyanın en kanlı ve cani katili olarak bilinen Escobar'ın izinden getmeyi sürdürüyor. 

Salazar yani Fito, Los Choneros isimli bir çetenin liderliğini yaparken yakalanarak cezaevine konuldu. Ancak burada yaptığı firar girişimlerinin sonuncusu amacına ulaştı ve kaçmayı başardı. 

Ekvador'da, çete mensupları tarafından kaçırılan 3 polisin operasyonla Machala kentinde kurtarıldığı bildirildi.

Güney Amerika ülkesinde bir çete elebaşının hapishaneden kaçmasının ardından şiddet olayları tırmanışa geçti.

"TC Television" isimli televizyon kanalının Guayaquil kentindeki stüdyosu, canlı yayın sırasında silahlı kişilerce basıldı.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, yüzlerini maskeyle kapatan kişilerin, stüdyoda bulunanları rehin aldığı, spikerin cebine patlayıcı madde koyduğu görüldü.

Görüntülerde ayrıca gruptan bazılarının, ellerindeki el bombası dahil çeşitli patlayıcıları kameraya göstermesi yer aldı.

Ekvador polisinden yapılan açıklamada, çete üyelerince kaçırılan 3 polisin Machale kentinde düzenlenen operasyonla kurtarıldığı, diğer polisler ile gardiyanların da bırakılması için operasyonların sürdüğü bildirildi.

Ülke basınında yer alan haberlerde, hapishanelerdeki çete üyelerinin 130'u aşkın gardiyanı rehin tuttuğu ve bazılarını öldürdüğü iddia ediliyor.

Guayaquil'in bazı noktalarında güvenlik güçleriyle silahlı kişiler arasındaki çatışmaların sürdüğü bilgisi paylaşıldı.

SALDIRILARDA 8 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Canlı yayın baskınından hemen sonra şehrin çeşitli noktalarında saldırılar düzenleyen silahlı gruplar, 8 sivili öldürdü, 2 kişiyi yaraladı.

Öte yandan "TC Television"ı basanların 13 kişi olduğu ve tamamının yakalandığı duyuruldu.

Kentin Belediye Başkanı Aquiles Alvarez, yaptığı açıklamada, silahlı saldırganların araçlara rastgele ateş ederek 5 kişiyi öldürdüğünü ve bir yedek parça deposuna da baskın düzenleyerek 3 kişiyi katlettiğini söyledi.

Sosyal medyaya düşen yeni bir görüntüde ise polis aracının bombalı saldırıyla havaya uçurulduğu görülüyor.

OHAL İLAN EDİLMİŞTİ

Çete elebaşının hapishaneden kaçmasının ardından Devlet Başkanı Daniel Noboa'nın imzaladığı kararnameyle olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmişti.

Devlet Başkanlığı İletişim Genel Sekreteri Roberto Izuriete, yaptığı açıklamada, "Fito" lakaplı çete elebaşı Adolfo Macias Salazar ile birkaç mahkumun Guayas kentindeki hapishaneden kaçması üzerine 3 bin güvenlik gücüyle operasyon başlatıldığını bildirmiş, bu kişilerin de son derece tehlikeli olduğunu söylemişti.

Izuriete, Devlet Başkanı Noboa'nın bu olay nedenle OHAL kararnamesini imzaladığını, bu süreçte gece 23.00 ile 05.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurmuştu.

OHAL KARARININ ARDINDAN SUÇ ÖRGÜTLERİ ÇOK SAYIDA POLİS KAÇIRDI

Yerel basına göre, 60 gün uygulanacak OHAL kararının ardından suç örgütleri çok sayıda polisi kaçırdı ve araçları ateşe verdi.

Ekvador Emniyet Biriminin X'ten yaptığı paylaşımda, "Faillerin yakalanması için özel birlikler görevlendirildi. Bu olayların hiçbiri cezasız kalmayacak." ifadeleri kullanılmıştı.

Öte yandan sosyal medyada paylaşılan videolarda, çete üyelerince kaçırıldıktan sonra başlarına silah dayanan polisler, Devlet Başkanı Noboa'dan yardım isterken görülmüştü.

Ekvador, uzun süredir güvenlik kriziyle boğuşuyor.

Devlet Başkanı Daniel Noboa, 7 Ocak'ta Instagram'daki açıklamasında, hapishanelerde şiddet olaylarının yeniden tırmanışa geçtiğini ifade etmiş ve OHAL ilan edileceğini bildirmişti.

Yorumlar