Yerel mahkemeden AYM'ye 'Şahin Alpay' cevabı

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Mehmet Altan ve Şahin Alpay hakkında 'hak ihlali' kararı veren Anayasa Mahkemesi'ne cevap verdi. Yerel mahkeme, iki sanığın tutukluluk durumuna ilişkin bir değerlendirmede bulunulması halinde hakimlerin devam etmekte olan yargılama hakkında, "ihsas-ı rey"de bulunmuş olacağını, bunun da kanunen yasak olduğunu belirterek, Anayasa Mahkemesi'ne bu yönde bir cevap verilemeyeceğini bildirdi. Mahkeme, bu nedenle sanıkların tutukluluk durumlarına yeni bir değerlendirmede bulunmayacağını beyan etti.

Yerel mahkemeden AYM'ye 'Şahin Alpay' cevabı
13 Ocak 2018 Cumartesi 02:07

Sonhaberler | Haber Merkezi

Anayasa Mahkemesi'nin FETÖ sanıkları Mehmet Altan ile Şahin Alpay'ın bireysel başvuruları hakkındaki 'hak ihlali' kararıyla ilgili tartışma devam ediyor. Anayasa Mahkemesi'nin 'hak ihlali' kararından sonra İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, gelen tahliye taleplerini reddetmişti. Mahkeme, AYM'nin gerekçeli kararının açıklanmasını beklediğini belirtmişti. AYM'nin gerekçeli kararını açıklamasından sonra ise yerel mahekeme 'yasal bir durumu' hatırlatarak bir açıklamada bulundu. Açıklamada, sanıkların tutukluluk durumuna ilişkin yeni bir değerlendirmede bulunulması halinde 'ihsas-ı rey' durumunun ortaya çıkacağını belirterek bunun da kanunen yasak olduğunu AYM'ye bildirdi. Bu nedenle sanıklar hakkında yeni bir değerlendirme yapılmasına gerek olmadığına hükmetti. 

Anayasa Mahkemesi’nın kararı ardından Şahin Alpay hakkında yeni bir karar verdi. Mahkeme Alpay’ın tutukluluk haline ilişkin yeni bir karar verilmesine yer olmadığına hükmetti. FETÖ'nün amiral gemisi kapatılan Zaman gazetesi eski yazarı Şahin Alpay ve yazar Mehmet Altan'ın tutuklu yargılandığı davalara ilişkin Anayasa Mahkemesi tarafından 'hak ihlali' olduğuna ilişkin bir karar verilmişti.

Karar ardından İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Şahin Alpay hakkındaki kararın gerekçesinin henüz mahkemeye ulaşmaması sebebiyle tutukluluğun devamına karar vermişti. Anayasa Mahkemesi'nin kararın gerekçesini açıklaması ardından İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi de Şahin Alpay hakkında verdiği kararı bugün yeniden müzakere etti. 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Şahin Alpay'ın tutukluluk haline ilişkin herhangi bir karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.

KARARDA NE DENİLDİ?

Kararda, 'Tutuklama ya da tutukluluğun devamına ilişkin kararlarda ayrıntılı bir gerekçe ortaya konulduğu zaman ihsas-ı rey söz konusu olmakta ve dolayısıyla sanık için hakimin( heyetin) reddi imkanı doğmaktadır. İhsas-ı rey yasağı sadece heyetimiz için yasal bir yükümlülük değil aynı zamanda bir haktır. Anayasa Mahkemesinin tutuklu sanık Şahin Alpay hakkında verdiği karar gerekçesine uyarak mahkememizin tutukluluk halinin devamına ilişkin kararını daha ayrıntılı yazması halinde ihsas-ı rey ilkesine aykırılık oluşacağından bu yönüyle de AYM kararının kabulü mümkün değildir. AYM kararlarının bağlayıcılığı nasıl ki kanun maddesine dayanıyorsa ihsas-ı rey yasağı da kanunun emredici bir kuralıdır. Dolayısıyla AYM'nin heyetimizden ihsas-ı rey yasağını çiğnemesine yol açacak talebini yerine getrmemiz kanınen mümkün değildir'ifadelerine yer verldi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×