Google çalışanlarının protestosu işe yaradı

Google çalışanları tarafından dünyanın farklı ülkelerinde başlatılan protesto gösterileri sonuç verdi. Google, kadın çalışanlarına yönelik tacizler konusunda politika değişikliğine giderek daha hassas bir yönetim tarzı benimseme kararı aldı.

Google çalışanlarının protestosu işe yaradı
09 Kasım 2018 Cuma 14:41

Google çalışanları tarafından başlatılan protesto gösterileri işe yaradı. Şirket içinde yaşanan cinsel tacizleri ve eşitsizlik politikalarını protesto etmek için sokaklara dökülen binlerce Google çalışanın mücadelesi sonuç verdi. 1 Kasım’da dünya genelindeki Google ofislerinde on binlerce çalışanın katılımıyla düzenlenen gösterilerin ardından, Google ve çatı şirketi Alphabet yönetimi şirketin cinsel taciz politikasını güncelledi.

Son birkaç hafta içinde yöneticiler olarak çalışanların geri bildirimlerini dikkatle dinlediklerini söyleyen Google CEO’su Sundar Pichai, geçmişte daima doğru kararlar vermediklerini belirterek, bunun için özür diledi. Yaşanan sorunların ardından bazı değişiklikleri yapmanın zamanının geldiğini ifade eden Pichai, şirketteki cinsel taciz iddialarıyla ilgili yeni politikaları da yayınladı.

Şirketin yeni politikalarından dikkat çeken maddeler şöyle: Öncelikli olarak Google, cinsel taciz ve cinsel saldırı iddiaları için isteğe bağlı olarak tahkim yapacak. Soruşturma Raporu’nun altında cinsel tacize odaklanan yeni bir bölüm oluşturulacak. Bu raporda, iddiaların ne kadarının kanıtlanmış olduğu, hangi disiplin işlemlerinin yapıldığı ve hangi tür davranışların şirkette işten çıkarmalara yol açtığı hakkında ayrıntılı bilgiler yer alacak.

Google taciz, ayrımcılık, misilleme, davranış standartları ve işyeri kaygılarıyla ilgili politikalarını da kamuoyuyla paylaşacak. Bunlara ek olarak şirket, bu tarz soruşturmaların nasıl ele alınacağını ve çalışanların bu süreçten neler bekleyebileceklerini içeren ve düzenli olarak güncellenecek bir kılavuz da yayınlayacak. Çalışanlara cinsel taciz konusunda eğitim de verecek olan Google, bunun için Personel İlişkileri biriminde danışmanlar da bulunduracak.

ÇALIŞANLAR NE İSTİYORDU?

Google çalışanları, 1 Kasım’da dünya genelinde gerçekleştirdikleri iş bırakma eyleminde, şirket yönetiminden şunları talep etmişti:
1- Mevcut ve gelecekteki tüm çalışanlar için taciz ve ayrımcılık durumlarında zorunlu tahkime son verilsin.
2- Fırsat eşitsizliği ve maaşlar konusunda bir taahhüt verilsin.
3- Kamuoyuna açık bir şekilde Cinsel Taciz Şeffaflık Raporu açıklansın.
4- Cinsel taciz ve suistimali güvenli ve anonim olarak bildiren açık, standart ve küresel bir sürece geçilsin.
5- Doğrudan CEO’ya cevap vermek ve doğrudan Yönetim Kurulu’na tavsiyelerde bulunmak için biri görevlendirilsin. Yönetim kuruluna çalışanları temsilen biri atansın.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×