Bakan Davutoğlu: Bütün senaryolara hazırız

Sınır ihlali yapan Suriye uçağının düşürülmesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Halep'teki Süleyman Şah türbesiyle ilgili "Bizim oradaki Mehmetçiğimiz 80 milyon insanımız demektir.

Bakan Davutoğlu: Bütün senaryolara hazırız
24 Mart 2014 Pazartesi 16:43

Sınır ihlali yapan Suriye uçağının düşürülmesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Halep'teki Süleyman Şah türbesiyle ilgili "Bizim oradaki Mehmetçiğimiz 80 milyon insanımız demektir. Her türlü tedbir alınmıştır. Bütün senaryolara hazırız." dedi.

Konya'da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Sınır ihlali yapan Suriye uçağının düşürülmesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Davutoğlu, "Olayın seyri çok açıktır. Bugün bazı yayın organlarında gördüğüm hususlar konusunda çok açık bir ifadeyle dile getirmek isterim ki Suriye uçağı, sınırımızı 1 kilometre derinliğinde ihlal etmiştir. Bu konuda elimizde çok güçlü deliller var, zaten Genelkurmay Başkanlığımızca tüm çalışmalar da yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin caydırıcı gücü, barışın da teminatıdır. Bu caydırıcı gücü test etmeye kimsenin kalkmaması, cüret etmemesi gerekir." şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Süleyman Şah Türbesi'ne ilişkin gelişmelerle ilgili de şunları söyledi: "Son dönemde Süleyman Şah Türbesi etrafında ortaya çıkan güvenlik problemleriyle ilgili silahlı kuvvetlerimiz, ilgili tüm birimlerimiz her türlü tedbiri almıştır. Bu son olay da göstermiştir ki her han her türlü riskle karşı karşıya kalabiliriz. Devlet olmanın bir gereği olarak da bu risklerin tümünü hesap ederek ve olabilecek bütün senaryolara hazırlıklı olmak bir şarttır. Herkes bilir. Suriye rejimi de alandaki bütün gruplar da bilmelidirler ki Türkiye topraklarına herhangi bir şekilde söz konusu olabilecek bir yanlış yaklaşım veya müdahale, cevabını, mukabelesini görür ve oradaki Mehmetçiklerimizin güvenliği, bizim için 75 milyon vatandaşımızın güvenliğidir. O bakımdan her türlü tedbir alınmıştır. Şu anda durum orada stabildir, yani bir hareketlilik görülmüyor."

"SEÇİMLE İRTİBATLANDIRMAK ART NİYETLİLİKTİR"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 'Sınır ihlali mi, yoksa seçim manevrası mı?' şeklinde yorumlar yapıldığı yönündeki bir soru üzerine şunları söyledi: "Seçimlerle ilgili hiçbir kaygı veya bu anlamda seçim güvenliği konusunda hiçbir mesele yokken, açık bir şekilde elimizde bütün verilerle sınır ihlali yapılmışken, bu olayları seçimle irtibatlandırmak, basiretsizlik ve art niyetliliktir. Biraz daha ileri gidersem, açık söyleyeyim, bunu vatana sadakatle uzlaştırmak mümkün değildir ve ihanettir."

"NATO DESTEĞİNİ İLETTİ"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düşürülen Suriye uçağına ilişkin BM Güvenlik Konseyi'ne, BM Genel Kurulu'na ve NATO'ya bir mektupla bildirimlerde bulunduklarını, gerekli dökümanları verdiklerini kaydederek, "Sınır ihlalinin oluş seyriyle ilgili kapsamlı izahatlarda bulunduk. Daha sonra NATO Genel Sekreteriyle de konuştum. NATO Genel Sekreteri, ittifakın ve bütün müttefiklerin açık desteğini ifade ettiler. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bir ittifak üyesi olarak her zaman yanında olduklarını ifade ettiler." açıklamasında bulundu.

MISIR'DAKİ OLAYLAR

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır'da 20 dakika süren duruşmada darbe karşıtı 529 kişi hakkında idam cezası verilmesine ilişkin; "Aslında bu karar dahi, Mısır'da söz konusu olan sürecin, darbe sonrası ortaya konulan yaklaşımın, sürecin ve darbe yönetiminin nasıl antidemokratik ve nasıl hukuktan uzak olduğunu ortaya koyuyor. Eğer bir ülkede 529 kişi idama mahkum edilmişse, o zaman şunu da sormak gerekir; Rabiatu'l Adeviyye Meydanı'nda şehit olanların hesabını kim verecek? Bu anlamda gerçekten üzüntü verici bir gelişme." ifadesini kullandı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×