Başbakan Yıldırım'ın Johnson'ı kabulü

- Yıldırım, İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson'ı kabulünde, İngiltere'nin, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından gösterdiği güçlü dayanışmayı takdirle karşıladığını belirtti

Başbakan Yıldırım'ın Johnson'ı kabulü
27 Eylül 2016 Salı 14:59

ANKARA (AA) - Başbakan Binali Yıldırım, İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile görüşmesinde, İngiltere'nin, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından gösterdiği güçlü dayanışmayı takdirle karşıladığını belirtti.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Çankaya Köşkü'ndeki kabulde, Yıldırım, İngiltere'nin, Türkiye'nin önemli müttefiklerinden biri olduğunu ifade etti.

Yıldırım görüşmede, gerek Dışişleri Bakanı Johnson'un gerekse İngiltere hükümetinin, FETÖ'nün yönlendirmesiyle vuku bulan 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gösterdiği güçlü dayanışmayı takdirle karşıladığını dile getirdi.

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) Sorumlu Dışişleri Bakanı Yardımcısı Alan Duncan'ın, darbe girişiminin hemen ertesinde Türkiye'yi ziyaret etmesini önemsediğini belirten Yıldırım, Türkiye'nin İngiltere ile her alanda ilişkileri geliştirmeye ve üst düzeyli diyaloğu sürdürmeye önem verdiğini ifade etti.

- "Türkiye'yi en önemli müttefiklerden biri olarak görüyoruz"

Dışişleri Bakanı Johnson da görüşmede, İngiltere'nin Türkiye'yi en önemli müttefik ve ortaklarından biri olarak gördüğünü belirtti.

İngiltere'nin ilk andan itibaren demokratik kurumların arkasında olduğunu güçlü bir şekilde ortaya koyduğunu dile getiren Johnson, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine destek vermeye devam edeceklerini vurguladı.

Görüşmede, ikili konuların yanı sıra terörle mücadele ve başta Suriye ile Irak olmak üzere bölgesel gelişmeler de ele alındı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×