Ahıska Türklerinin öz yurtlarındaki ilk bayramı

- Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Ukrayna'dan Türkiye'ye getirilerek Ahlat'a yerleştirilen Ahıska Türkleri, öz yurtlarında ilk bayramı karşılamanın mutluluğunu yaşadı

Ahıska Türklerinin öz yurtlarındaki ilk bayramı
05 Temmuz 2016 Salı 10:25

BİTLİS (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Ukrayna'dan getirilen Ahıska Türkleri, Bitlis'in Ahlat ilçesinde, ilk bayramı coşkuyla karşıladı.

Sabah erken saatlerde bayram namazı için camilere giden Ahıskalı Türkler, namazın ardından cemaatle bayramlaştı.

Daha sonra Ahlat'ta yerleştirildikleri konutlarda çeşitli etkinlikler düzenleyen Ahıska Türkleri, bayramlaşmaya gelen misafirlerine hazırladıkları yöresel ürünlerinden ikram etti.

Ahıska Türklerinden Adalet Baytaroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ahlat ilçesine yerleşmelerine vesile olan başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

Öz vatanlarında ilk bayramı karşılamanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Baytaroğlu, şunları söyledi:

"Allah büyüklerimizden razı olsun. Aziz günlerde bizi yalnız bırakmadılar. Hem ülkemize getirdiler hem de yardımlarını esirgemediler. Allah şehitlerimize gani gani rahmet etsin. Polislerin, askerlerin, hepsinin Allah yolunu, izini açık etsin. Aziz bayramlar yüzü hürmetine Türkiye her vakit parlasın, düşmanların gözü kör olsun, dostların işleri yürüsün. Vatanımız sağlıklı, selametli olsun. Birlik olsun, dostluk olsun. Tüm İslam aleminin bayramı mübarek olsun. Daha önce Özbekistan ve Ukrayna'da yaşadık ancak bizleri bu denli seven ve bağrına basan bir vatan görmedik. Umarım ömrümüzün sonuna kadar Türkiye'de sağlık ve selametle yaşarız."

Vatandaşlardan Zühre Kerim ise "Allah'ımıza şükrediyoruz ki sonunda vatanımıza kavuşmayı bize nasip etti. İlk bayramımızı yapıyoruz. Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Hepsinden Allah razı olsun" diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×