Zeybekci: İsrail ile dış ticaret hacmi 5 milyar dolar seviyesinde

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin İsrail ile toplam dış ticaret hacminin 5 milyar dolar seviyesinde olduğunu söyledi. Zeybekci, "Eğer herhangi bir marka İsrail terörünü destekleyen bir açıklama varsa onun boykotunu sonuna kadar yapmamız...

Zeybekci: İsrail ile dış ticaret hacmi 5 milyar dolar seviyesinde
22 Temmuz 2014 Salı 17:03

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin İsrail ile toplam dış ticaret hacminin 5 milyar dolar seviyesinde olduğunu söyledi. Zeybekci, "Eğer herhangi bir marka İsrail terörünü destekleyen bir açıklama varsa onun boykotunu sonuna kadar yapmamız lazım." dedi.

Zeybekci, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) üyelerini bakanlıkta kabul etti. Kabulün ardından Zeybekci basın mensuplarının sorularını cevapladı. "İsrail’le yaşanan gelişmeler dış ticarete nasıl yansımasını ön görüyorsunuz?" sorusuna Zeybekci, "Türkiye’nin İsrail ile toplam dış ticaret hacmi 5 milyar dolar seviyesinde. Hemen hemen dengeli bir ithalat ve ihracatımız var. Yalnız bunu İsrail ile olan dış ticaret hacmimizi sadece İsrail’e satılan mallar olarak görmeyin. Filistin’e satılan mallar dahi bu bunun içine dâhil. Gazze ve Batı Şeria’daki Filistin yönetimleri baya yüksek bir rakam tutuyor. Bunların hepsi İsrail ihracatı olarak görülüyor." karşılığını verdi. "İsrail menşeli ürünlerin, zaten ithal edilmiş Türkiye’ye girmiş ürünlerin boykotu etkili olabilir mi? Hükümet olarak bu yönde bir değerlendirmeniz olacak mı?" sorusunu da Zeybekci, "Eğer herhangi bir marka İsrail terörünü destekleyen bir açıklama varsa onun boykotunu sonuna kadar yapmamız lazım. Gerek yerel yönetimlerle, gerek devlet olarak, gerek sivil toplum kuruluşları olarak, TİM olarak, diğer tüm kurum ve kuruluşlarımız olarak boykotu sonuna kadar yapmamız gerekiyor." şeklinde cevapladı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×