Yılport, Puerto Bolivar Limanını 50 yıllığına devraldı

-2025 yılına kadar dünyanın en büyük ilk 10 uluslararası liman işletmecisi arasına girmeyi hedefleyen Yılport Holding, 21. global limanını portföyüne ekledi

Yılport, Puerto Bolivar Limanını 50 yıllığına devraldı
10 Ağustos 2016 Çarşamba 11:42

İSTANBUL (AA) - Yıldırım Holding'in iştiraki olan Yılport Holding, Ekvador'daki Puerto Bolivar Limanının işletme hakları50 yıllığına devraldı.

Şirket açıklamasına göre, 2025 yılına kadar dünyanın en büyük ilk 10 uluslararası liman işletmecisi arasına girmeyi hedefleyen Yılport Holding, 21. global limanını portföyüne ekledi.

Ekvador'un Machala kentinde bulunan Puerto Bolivar Limanında Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa, Ekvador Ulaştırma Bakanı Walter Solis, Yılport Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım ve yaklaşık bin kişinin katıldığı törenle limanın imtiyaz sözleşmesi imzalandı. Atılan imzalarla Puerto Bolivar Limanının 50 yıllık işletme haklarını, 750 milyon dolar yatırım yapmak kaydıyla Yılport Holding devraldı.

İmzaların ardından, 90 gün süreceği öngörülen devir teslim süreci başlatılmış oldu.

Bir Türk şirketinin Ekvador'da yaptığı en büyük yatırım olarak kayda geçen imtiyaz anlaşması, devlet-özel sektör iş birliğinin bir örneğini temsil ediyor. Sözleşmenin yürürlüğe girmesiyle Yılport Holding, dünyanın 8 ülkesinde 21 terminal operasyonundan gelen limancılık birikimini Puerto Bolivar'a aktaracak. Puerto Bolivar, dünya standartlarında üstün hizmet verecek ve Latin Amerika'nın en büyük konteyner terminaline dönüştürülecek.


-En büyük ve en gelişmiş konteyner terminali olacak


Puerto Bolivar Limanı halihazırda meyve ve deniz ürünlerinin ticareti için kullanılıyor. Yılport, limanın genişletilmesi ve modernizasyonu için toplam 750 milyon dolar yatırım yapacak. Geliştirme projesi 5 fazda tamamlanacak. 3 yıl sürmesi planlanan ilk fazda 230 milyon dolar bedelle limanın derinliği 10 metreden 14 metreye, ardından 17 metreye çıkartılacak. 450 metrelik yeni bir iskele inşa edilecek. Modern ekipmanlar ve vinçler ile liman donatılacak.

Bu sayede dünyanın en büyük konteyner gemileri limana yanaşıp hizmet alabilecek. 5 yatırım fazının tamamlanmasıyla limanın yıllık konteyner elleçleme kapasitesi 2 milyon 500 bin TEU'ya erişecek. Böylece liman, Latin Amerika'nın Pasifik Okyanusu kıyısındaki en büyük ve en gelişmiş konteyner terminali olacak. Yılport Holding'in global ağı içinde stratejik bir önem teşkil edecek Puerto Bolivar, Ekvador'un dış ticaret hacmini de artıracak.

Yılport, Puerto Bolivar ihalesini 2015'te birincilikle tamamlamıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Şubat 2016'da düzenlediği resmi Ekvador ziyaretinde, Ekvador Devlet Başkanı Correa'nın da katılımıyla Puerto Bolivar'ın devir çerçeve anlaşması iki liderin huzurunda imzalanmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×