Ünlü kruvaziyer şirketeri Royal Caribbean ve Azamara Cruises'e İzmir daveti

Dünyanın en büyük kruvaziyer fuarlarından olan ve ABD’nin Miami şehrinde düzenlenen “Cruise Shipping Miami”de, İzmir ve Türkiye’nin geniş çaplı tanıtımı yapıldı.

Ünlü kruvaziyer şirketeri Royal Caribbean ve Azamara Cruises'e İzmir daveti
15 Mart 2014 Cumartesi 13:48

Dünyanın en büyük kruvaziyer fuarlarından olan ve ABD’nin Miami şehrinde düzenlenen “Cruise Shipping Miami”de, İzmir ve Türkiye’nin geniş çaplı tanıtımı yapıldı. İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Kruvaziyer Platformu Başkanı Ekrem Demirtaş, fuara yedinci defa katıldıklarını belirterek, “Kruvaziyer şirketleriyle verimli görüşmeler yaptık. İzmir’e seferi olmayan Royal Caribbean ve Azamara Club Cruises şirketlerini kentimize davet ettik, çok sıcak yaklaştılar.” dedi. Demirtaş, bu fuarda da kruvaziyer şirketlerinin Alsancak Limanı'nın yenilenmesi ve kara turlarının çeşitlendirilmesi konusunda taleplerini tekrarladıklarını belirtti.

Cruise Shipping Miami'ye 2008'den beri aralıksız katılan İZTO, bu yıl da 10-13 Mart 2014 arasında özel tasarımlı standıyla yer aldı. Fuara, Türkiye Kruvaziyer Platformu şemsiyesi altındaki organizasyonla İZTO, Çeşme Ulusoy Limanı, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Turizm Platformu, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi, Bodrum, Kuşadası ve Antalya limanlarını işleten Global Ports Holding ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası katıldı. Fuarı değerlendiren İZTO Başkanı Demirtaş, “İzmir’in 2004 yılında başlayan kruvaziyer yolculuğunda Miami’nin özel bir yeri var, çünkü her yıl fuardan çok önemli görüşmeler ve bağlantılarla döndük. Bu yıl 30.’su düzenlenen fuara yedinci defa katıldık.” diye konuştu. Norwegian Cruise Line Destinasyon Gelişimi Başkan Yardımcısı Steve Riester, Carnival Corporation Avrupa Limanlar Gelişim ve Altyapı Kıdemli Başkan Yardımcısı Giora Israel, Aida Cruises Destinasyon Gelişimi Başkan Yardımcısı Kay Uve Marob ve Akdeniz Kruvaziyer Limanları (Medcruise) Birliği Başkanı Stavros Hatzakos ile İzmir liman ihalesi, İzmir’e yapılan seferlerin arttırılması ve şirketlerin talepleri üzerine görüştüklerini aktardı.

'ÖNEMLİ KRUVAZİYER ŞİRKETLERİNİ İZMİR’E DAVET ETTİK'

Fuarda ayrıca halen İzmir’e seferleri olmayan Azamara Club Cruises’ın Rota Planlama Başkanı Claudius Docekal, Charter&Incentive Satışlar Müdürü Bruce G.Setloff ve Royal Caribbean Rota ve Güzergâh Planlama Müdürü Marc Miller ile de biraraya geldiklerini belirten Demirtaş, şunları kaydetti: “Azamara farklı bir şirket, charter seferleri yapıyor. Özellikle inanç turizmi, arkeoloji ve sanat tarihiyle ilgilenen özel grupları taşıyor. Bu seferler için İzmir’in, 8 bin 500 yıllık tarihi ve eşsiz kültürel zenginlikleriyle Türkiye’deki en uygun noktalardan birisi olduğunu belirterek kendilerini davet ettim. Büyük ilgi gösterdiler, görüşmelerimize yakında İzmir’de devam edeceğiz. Aynı şekilde Türkiye’de alternatifler arayan Royal Caribbean’ı da davet ettik, onlarla da görüşmelerimizi İzmir’de sürdüreceğiz.”

'İZMİR’İN YENİ BİR KRUVAZİYER LİMANINA İHTİYACI VAR'

Yılda 500 bini aşkın turist ağırlayan, üç kez üst üste Avrupa’nın en iyi kruvaziyer destinasyonu seçilen İzmir’in, artık dünyada bu sektörde bilinen ve önemli bir şehir haline geldiğini belirten Ekrem Demirtaş, “Geldiğimiz bu başarılı noktadan, milyonla ifade edilen yolcu sayısına sıçrayabilmemiz için artık yeni bir limana ihtiyacımız var. Liman bu haliyle devam edecekse bile yolcu limanında çok ciddi düzenleme ve iyileştirmeler yapılması gerekiyor. Görüştüğümüz şirket yöneticileri de bunu dile getiriyorlar. Fener, sahil sağlık ve römorkör gibi oldukça yüksek gelen liman ücretlerinde indirim yapılmasını, rıhtım rezervasyon sistemine geçilmesini, yolcu limanı terminalinin iyileştirilmesini istiyorlar. Ayrıca İzmir’de düzenlenecek olan kara turlarının çeşitlendirilmesini, geliştirilmesini, gelen turistlere daha fazla alternatif sunulmasını istiyorlar. Bu talepler, zaten bildiğimiz konular. Ücretlerin indirilmesi ve limandaki fiziki şartların iyileştirilmesi için ilgili bakanlıklar nezdinde yeniden girişimler yapacağız.” dedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×