Türk müteahhitlik sektörü Türkmenistan'da 'altın' yılını yaşadı

Türk inşaat sektörü, 2013 yılında Türkmenistan'da rekor kırdı. Türk şirketleri, geçtiğimiz yıl ülkedeki en önemli ve büyük projeleri üslendi.

Türk müteahhitlik sektörü Türkmenistan'da 'altın' yılını yaşadı
02 Ocak 2014 Perşembe 16:28

Türk inşaat sektörü, 2013 yılında Türkmenistan'da rekor kırdı. Türk şirketleri, geçtiğimiz yıl ülkedeki en önemli ve büyük projeleri üslendi. Türkmenistan 2013 senesinde Türk müteahhitlik sektörünün en çok iş aldığı ülke konumuna yükseldi.

Toplamda alınan yaklaşık 60 projenin değeri 11 milyar dolar seviyesine ulaştı. Türk müteahhitleri, dünyanın en büyük 10 havaalanı arasında girecek Aşkabat Uluslararası Havalimanı, Türkmenistan’ı Orta Asya’da lojistik üssü konumuna getirecek Türkmenbaşı uluslararası deniz limanı gibi altyapı ve üstyapı projelerine üslendi.

Müteahhitlik ve enerji sektöründe artan iş hacmi, ihracata da olumlu yansıdı. Son beş yılda ortalama her yıl Türkmenistan’a olan ihracatta yüzde 30’luk bir artış kaydedildi. Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ihracatın artmasına Türkmenistan'da düzenlenen Türk fuarlarına büyük katkı sağladı.

Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı, Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası ve Meridyen Uluslararası Fuarcılık tarafından Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’da 11 – 13 Şubat 2014 tarihlerinde V. Türk İhraç Ürünleri Sergisi düzenlenecek.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×