KOSBİ'den mesleki eğitime dev katkı

Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü (KOSBİ), sanayicinin ihtiyaç duyduğu ara eleman ihtiyacını karşılamak için düğmeye bastı.

KOSBİ'den mesleki eğitime dev katkı
26 Nisan 2014 Cumartesi 11:53

Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü (KOSBİ), sanayicinin ihtiyaç duyduğu ara eleman ihtiyacını karşılamak için düğmeye bastı. Bölgede yer alan Mopak Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ile işbirliği yaparak proje hazırlayan KOSBİ, 760 bin TL'lik bütçeyle meslek lisesinin altyapısını baştan sona yenileyecek. İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA)’nın Okul Öncesi ve Mesleki Eğitimde Yeni Teknolojilerin Etkin Olarak Kullanımının Sağlanmasına İlişkin Mali Destek Programı'ndan da yüzde 90 hibe almaya hak kazanan projeyle artık Mopak Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, bölge sanayicilerinin istediği nitelik ve donanımda öğrenci mezun edecek.

Projenin imza törenine KOSBİ Başkanı Kamil Porsuk, Bölge Müdürü Cavit Kahya, Mopak Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Seçkin Aktaş, öğretmenler Ali ihsan Koç ve Sait Teoman Aksüt ile İZKA uzmanı Çağdaş Güneş katıldı. Törende konuşan Porsuk, projeyle bölge sınırları içinde 17 yıldır faaliyet gösteren lisenin, öğrencilerin uygulamalı eğitim aldığı makine ve teçhizat parkurunu yenileyeceklerini söyledi. Sanayicinin ara eleman ihtiyacının çok yüksek olduğunu ancak meslek liselerindeki donanımın eski teknolojilere sahip olması dolayısıyla öğrencilerin çalışma hayatına uyum sağlayamadığını, sanayicinin de istediği şartlarda elemanı istihdam edemediğini vurguladı: “Biz hazırladığımız bu projeyle bölgemizdeki bu lisede sorunu ortadan kaldıracağız. Bu sayede günün şartlarına uygun donanımlı ara eleman yetişirken sanayici de istediği nitelikte elemanı bulabilecek. Bölgemizde böyle bir proje ilk kez hayata geçecek. 760 bin TL'lik bütçesi olan projenin yüzde 90'ını da İZKA karşılayacak.”

Okul Müdürü Aktaş da bu projeyle ihtiyaç duydukları makine ve teçhizat donanımının yenileneceğini belirterek, eğitim kalitelerinin artacağını söyledi. Sanayicinin istediği nitelikte eleman yetiştirme imkanlarına kavuştuklarını anlatan Aktaş, öğrencilerin de bu sayede okulu bitirdikten sonra daha kolay iş bulabileceğini kaydetti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×