İngiltere'de inşaat sektörü aktivitesi yavaşladı

- İngiltere’de inşaat sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi mayıs ayında 51,2 seviyesine geriledi

İngiltere'de inşaat sektörü aktivitesi yavaşladı
02 Haziran 2016 Perşembe 13:06

LONDRA (AA) – İngiltere’de inşaat sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) mayıs ayında 51,2 seviyesine geriledi.

Markit/CIPS tarafından yapılan açıklamada İngiltere’de inşaat Satınalma Yöneticileri Endeksi'nin mayıs ayında bir önceki ayda kaydettiği 52 seviyesinden 51,2’ye gerilediği belirtildi.

Açıklamada mayıs ayı inşaat sektörü PMI verisinin sektörde son üç yılın en zayıf performansına işaret ettiği, konut sektöründe inşaat aktivitesinin artış hızının da 2013 yılının başında bu yana en düşük seviyesinde olduğu vurgulandı.

Mayıs ayı verilerine göre, inşaat sektörü müşterilerinde dikkate değer güven kaybının görüldüğü, 23 Haziran’da yapılacak olan Avrupa Birliği referandumunun ekonomik görünümdeki belirsizlikleri artırdığı kaydedildi.

Satın alma yöneticilerine yöneltilen bir soruya göre, yöneticilerin yaklaşık üçte biri referandumun şimdiden işlerini olumsuz yönde etkilediğini belirtti.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Markit Kıdemli Ekonomisti Tim Moore ise, “İnşaat firmaları 2016’nın ikinci çeyreğinde sektörün üç temel unsurunda da görülen büyüme sorunu nedeniyle zorlu bir dönemle karşı karşıya. Mayıs ayı ticari inşaatlar alanında 2013 yılının haziran ayından beri en kötü dönemini yaşadı. Öte yandan konut sektörü ve inşaat mühendisliği aktivitelerinde de ivme kaybı yaşandı.” ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×