IDB'den İslam ülkelerine 12 milyar dolarlık finansman

- İslam Kalkınma Bankasının, üyelerine sağladığı finansman geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 13 arttı - En fazla finansman desteğini 2 milyar dolarla Mısır ve Türkiye aldı

IDB'den İslam ülkelerine 12 milyar dolarlık finansman
16 Mayıs 2016 Pazartesi 15:31

CAKARTA (AA) - İslam Kalkınma Bankasının (IDB), 56 İslam ülkesine sağladığı finansman 2015'te, bir önceki yıla göre yüzde 13 artarak 12,1 milyar dolara ulaştı.

Endonezya'nın başkenti Cakarta'da toplanan IDB Genel Kurulu'nda, IDB Başkanı Ahmed Muhammed Ali el-Medeni ile Endonezya Maliye Bakanı Bambang Brodjonegoro basın toplantısı düzenledi.

Medeni'nin, IDB'nin 2015 yılı faaliyetlerine ilişkin verdiği bilgilere göre, banka 2015 yılında 56 İslam ülkesine finansman desteği sağladı. Söz konusu destek miktarı bir önceki yıla göre yüzde 13 artarak 12,1 milyar dolara ulaştı. Bankanın 2014'teki desteği 10,7 milyar dolar düzeyindeydi.

Üye ülkeler içinde 2015'te en fazla finansman sağlanan ülkeler 2 milyar dolarla Mısır ve Türkiye olurken, bu ülkeleri 1,2 milyar dolarla Bangladeş, 1,1 milyar dolarla Pakistan takip etti.

- Bankanın finansman kapasitesi arttı

Medeni, bankanın finansman kapasitesini, üye ülkelerin karşılaştıkları zorluklara rağmen geçen yıl artırdığına dikkati çekerek, "Endonezya, İslam ülkeleri içinde en kalabalık nüfusa sahip bulunuyor. Ülkenin IDB'de daha aktif olmasını istiyoruz." dedi.

Endonezya Maliye Bakanı Brodjonegoro da mikro finansmanın ülkesindeki yoksulluğu gidermek için finansal sistemin ayrılmaz bir unsuru olarak görülmesi gerektiğini belirtti.

IDB, üye olsun olmasın çeşitli ülkelerde İslami finans sektörünün gelişmesi için teknik destek sağlarken, üye ülkelerde sosyoekonomik kalkınmayı hızlandırmak için hibe ve teşvikler veriyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×