Ford Otosan, bugüne kadar 180 bin kamyon ile 550 bin motor üretti

Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, 1,1 milyon metrekarelik üretim merkezinde bin 400 kişiye istihdam sağlayarak, 55 yılın tecrübesiyle bugüne kadar 180 binin üzerinde kamyon ile 550 bine yakın motor ürettiklerini belirtti. Malatya’da...

Ford Otosan, bugüne kadar 180 bin kamyon ile 550 bin motor üretti
26 Haziran 2014 Perşembe 16:48

Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, 1,1 milyon metrekarelik üretim merkezinde bin 400 kişiye istihdam sağlayarak, 55 yılın tecrübesiyle bugüne kadar 180 binin üzerinde kamyon ile 550 bine yakın motor ürettiklerini belirtti.

Malatya’da Çetinkayalar Ford Trucks 4S Plaza törenle açıldı. Ali Koç, açılışta yaptığı konuşmada, yeni 4S konseptli Ford Trucks bayi yatırımlarının kendilerine güç kattığını ifade etti. Türkiye’nin ilk kamyon üreticisi olarak yeni kamyon bayi açılışlarını önemsediklerini anlatan Koç, “Ford Otosan, kurulduğu günden bu yana Türkiye’de otomotiv sanayinin gelişimi yolunda büyük çabalar sarf etti. 1,1 milyon metrekarelik alana sahip olan ve bin 400 kişiyi istihdam ettiğimiz İnönü Fabrikası’nda 55 yıllık tecrübemizle bugüne kadar 180 binin üzerinde kamyon ve 550 binin üzerinde motor ürettik. İnşaattan nakliyeye farklı segmentlerde tüm müşterilerimize hitap eden geniş, güçlü ve rekabetçi bir ürün gamına sahibiz. Müşterilerimizin taleplerine uygun hızlı ve özel üretim çözümler sağlıyoruz.”

“Topluluk olarak, ülkemize duyduğumuz inanç ile yurt içinde pazar paylarımızı geliştirmeye, dış pazarlarımızı çeşitlendirmeye ve rekabet gücümüzü artıracak, fark yaratacak yatırımları planlı ve uzun vadeli bir bakış açısıyla gerçekleştirmeye devam ediyoruz” diyen Koç, Ford Otosan ve Ford Trucks’ın yurtiçi ve yurt dışı faaliyetleri konusunda şu bilgileri verdi: “2010 yılında ortağımız Ford Motor Company ile imzaladığımız Global Cargo anlaşması ile Global Cargo Büyüme Stratejisi doğrultusunda Doğu Avrupa, Ortadoğu, Körfez ülkeleri, Rusya, Türki Cumhuriyetler ve Kuzey Afrika pazarları başta olmak üzere, 3 kıtada toplam 60 ülkenin kamyon satış distribütörlerini atayarak global bayi ağını kurmaya başladık. Bugün, Gebze Mühendislik Merkezi’ndeki bin 300 Ar-Ge mühendisimizin 500’ü, tüm dünyada satılacak Ford Cargo kamyonların geliştirilmesi için çalışıyor. Güç, verimlilik, dayanıklılık ve konfora odaklanılarak tasarlanan ve müşteri beklentilerinin ötesine geçen ürünümüzle, 2013 yılında ilk defa katıldığımız Uluslararası Yılın Kamyonu (ITOY) yarışmasında 3.'lük ödülüne layık görüldük ve motive olduk.”

Çetinkayalar Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Çetinkaya da Ford Otosan ile 1987 yılından günümüze gerçekleştirdikleri işbirliğinin her geçen gün daha da güçlendiğini dile getirdi.

Ford Cargo müşterilerine satış, servis, yedek parça gibi tüm hizmetleri aynı çatı altında vermek için 4S konseptiyle açılan 11. bayi olan plazanın açılış törenine; Malatya Valisi Vasip Şahin, Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, Koç Holding Otomotiv Grup Başkanı Cenk Çimen, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün ve üst düzey yöneticiler katıldı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin 'İhracat Şampiyonları 2013' listesinde, bu yıl da otomotiv sektörü lideri olan Ford Otosan, genel klasmanda da ikinciliğini sürdürdü. Ford Otosan, 2013 yılında net ihracatçı kimliği ile 3.8 milyar dolarlık ihracat cirosu elde etti ve son 5 yılda 1.9 milyar dolar net ihracat fazlası ile Türkiye ekonomisine önemli katma değer üretti, cari açığa olumlu katkıda bulundu.

CİHAN

Ford Otosan, bugüne kadar 180 bin kamyon ile 550 bin motor üretti


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×