Finansal Hizmetler Güven Endeksi arttı

Finansal Hizmetler Güven Endeksi arttı
23 Haziran 2016 Perşembe 14:55

İSTANBUL (AA) - Finansal Hizmetler Güven Endeksi, haziranda bir önceki aya kıyasla 18,2 puan artarak 176,8 seviyesine yükseldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) haziran ayına ilişkin Finansal Hizmetler Anketi ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi'ni (FHGE) açıklandı.

Buna göre, FHGE bu yılın haziran ayında bir önceki aya kıyasla 18,2 puan artışla 176,8'e ulaştı. Endeks, mayıs ayında 158,6 düzeyindeydi.

Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde FHGE’yi, son üç aydaki iş durumu ve son üç aydaki hizmetlere talep artış yönünde, gelecek üç aydaki hizmetlere talep beklentisi FHGE'yi azalış yönünde etkiledi.

Son üç ayda iş durumunda iyileşme ve hizmetlere talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya kıyasla güçlendiği görüldü. Gelecek üç aydaki hizmetlere olan talebe ilişkin artış yönlü beklentilerin ise zayıflayarak devam ettiği gözlendi.

Son üç aydaki istihdama ilişkin değerlendirmelere göre, bir önceki ayda azalış bildirenler lehine olan seyir artış bildirenler lehine döndü. Gelecek üç ayda istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyir ise zayıfladı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×