Emeklilik planı esasları yayımlandı

Emekliliğe yönelik taahhütte bulunan dernek, vakıf, sandık, tüzel kişiliği haiz meslek kuruluşu veya sair ticaret şirketlerinin taahhüdünün sonlanması durumunda, taahhüt için tutulan varlıklar, üyelerin kazanılmış ve kazanılacak hakları oranında adil şekilde dağıtılacak

Emeklilik planı esasları yayımlandı
25 Ağustos 2016 Perşembe 10:02

Emekliliğe yönelik taahhütte bulunan dernek, vakıf, sandık, tüzel kişiliği haiz meslek kuruluşu veya sair ticaret şirketlerinin taahhüdünün sonlanması durumunda, taahhüt için tutulan varlıklar, üyelerin kazanılmış ve kazanılacak hakları oranında adil şekilde dağıtılacak.

Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanan Emekli̇li̇ğe Yöneli̇k Taahhütte Bulunan Kuruluşların Aktüeryal Deneti̇mi̇ Hakkında Yönetmeli̇kte Deği̇şi̇kli̇k Yapılmasına Dai̇r Yönetmeli̇k, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik, üyelerine veya çalışanlarına emekliliğe yönelik taahhütte bulunan dernek, vakıf, sandık, tüzel kişiliği haiz meslek kuruluşu veya sair ticaret şirketlerinin emekliliğe yönelik faaliyetlerinin aktüeryal denetimine ilişkin usul ve esasları düzenliyor.

Müsteşarlığa gönderilecek bilgi ve belgeler ile bunların gönderilme şekline yönelik düzenlemeye gidilen yönetmeliğe, "emeklilik planının sonlanması" başlıklı yeni bir bölüm eklendi. Buna göre, hizmet sunucusunun sunduğu emekliliğe yönelik taahhüdünün sonlanması durumunda, taahhüt için tutulan varlıklar, plana ilişkin iç düzenlemeler de göz önünde bulundurularak, üyelerin kazanılmış ve kazanılacak hakları oranında adil bir şekilde dağıtılıp sonlandırılacak.

Tasfiye veya emeklilik planının sonlanmasının kararlaştırıldığı durumlarda, yetkili organlarınca konuyla ilgili kararın alınmasını izleyen 3 ay içinde gerekli belgelerle Müsteşarlığın uygun görüşü alınacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×