"CASA-1000" projesine başlandı

- Orta Asya'dan Güney Asya'ya elektrik sevkiyatını öngören CASA-1000 projesinin inşaatı için kollar sıvandı

12 Mayıs 2016 Perşembe 14:17

TAŞKENT (AA) – Orta Asya ülkelerinden Güney Asya'ya elektrik sevkiyatını öngören CASA-1000 projesi inşaatına başlandı.

Tacikistan'ın başkenti Duşanbe yakınlarındaki Tursunzade kentinde gerçekleştirilen proje inşaatının başlatılması törenine, ev sahibi ülkenin Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Kırgızistan Başbakanı Sooronbay Ceenbekov ve Afganistan İcra Kurulu Başkanı Abdullah Abdullah katıldı.

Törende, Dünya Bankasının Güney Asya'dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Annette Dixon da hazır bulundu. Tören katılımcıları, düğmeye basarak projeye start verirken özel yapılan anahtarlarla inşaatı başlatılan yüksek gerilimli elektrik hattı direklerinin cıvatalarını sıktı.

Törende konuşan İmamali Rahman, Orta Asya ve Güney Asya ülkeleri arasındaki dostluğun bir simgesi olan söz konusu projenin, tüm katılımcı ülkeler için tarihi bir olay olduğunu kaydetti. Bölge ülkelerinin, mevcut hidroelektrik tesis kapasitesini daha verimli kullanma isteğinin yanı sıra bölgesel enerji pazarının büyüyen ihtiyaçlarının CASA-1000 projesinin hayata geçirilmesi için teşvik ettiğini kaydeden Rahman, bu projenin gerçekleştirilmesiyle bölge ülkelerinin enerji alanında daha da sıkı iş birliği içinde olacaklarını vurguladı.

Rahman, ülkedeki zengin hidroelektrik kaynaklarının daha geniş kapsamlı kullanılması sonucunda, Tacikistan'ın elektrik ihraç eden güvenilir ortak statüsünü pekiştireceğine inandığını kaydederek, CASA-1000 projesinin hayata geçirilmesinin diğer bölgesel ve altyapı projelerinin başlatılması için de katkıda bulunacağını belirtti.

Ülkesindeki su kaynaklarının yıllık 527 milyar kilovat saat elektrik üretmeye imkan verdiğini, günümüzde bunun sadece yüzde 5'inin üretildiğini dile getiren Rahman, bu stratejik amacın hayata geçirilmesi için çalışmalara hız verdiklerini ifade etti.

Şimdiye kadar ülkedeki elektrik enerjisi sektörünün geliştirilmesine yönelik toplam tutarı 1,8 milyar dolarlık olan onlarca projenin hayata geçirildiğini belirten Rahman, bunların arasında "Sangtuda-1", "Sangtuda-2", "Duşanbe-1" elektrik santralleri, "Güney-Kuzey", "Lolazor-Hatlon", "Tacikistan-Afganistan" yüksek gerilimli elektrik hatları inşaatının bulunduğunu söyledi.

Törende konuşan Kırgızistan Başbakanı Sooronbay Ceenbekov da projenin bölge ülkelerindeki refah düzeyinin yükselmesine ve yeni iş yerlerinin açılmasına hizmet edeceğini kaydederek, CASA-1000 projesinin bölgenin kalkınması için de olumlu faktör olacağına inandığını vurguladı.

Afganistan İcra Kurulu Başkanı Abdullah Abdullah ise 10 yıl öncesine kadar sadece bir tasarı olan bu projenin bugün artık hayata geçirilmeye başlandığını kaydederek, projenin bölge ülkeleri arasındaki iş birliğini pekiştireceğinin altını çizdi.

Toplam tutarı 1 milyar dolarlık olan CASA-1000 projesinin hayata geçirilmesiyle, mayıs-eylül aylarında Kırgızistan ve Tacikistan'da üretilen 5 milyar kilovat saat elektriğin Afganistan ve Pakistan'a sevkiyatı öngörülürken projenin gerçekleştirilmesi için Tacikistan'da 320 milyon dolar, Kırgızistan'da 209 milyon dolar, Afganistan'da 354 milyon dolar, Pakistan'da ise 209 milyon dolarlık yatırım yapılması gerekiyor.

2020 yılına kadar inşaatı tamamlanacak proje kapsamında, bin 342 kilometrelik yüksek gerilimli elektrik hattının yanı sıra bu ülkelerde elektrik trafo santralleri de inşa edilecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×