Bakan Ağbal'dan savunma firmalarına ziyaret

- Ağbal: - "Maliye Bakanlığı olarak 'üretim, yatırım ve ihracatın artması, daha fazla Ar-Ge ve inovasyona yatırım yapılması noktasında ne yapabiliriz' diye gayret içindeyiz" - "Bu konuyla ilgili olarak bir yasal çalışma da yaptık. Başbakanlığa bugün veya yarın özellikle reel sektörü ilgilendiren bir yasal düzenleme paketi de gönderiyoruz"

Bakan Ağbal'dan savunma firmalarına ziyaret
09 Haziran 2016 Perşembe 16:00

ANKARA (AA) - Maliye Bakanı Naci Ağbal, üretim, yatırım ve ihracatın artması için gayret ettiklerini belirterek, "Bu konuyla ilgili olarak bir yasal çalışma da yaptık. Başbakanlığa bugün veya yarın özellikle reel sektörü ilgilendiren bir yasal düzenleme paketi de gönderiyoruz." dedi.

Ağbal, OSTİM, Ankara Sanayi Odası (ASO) 1. OSB'deki savunma sanayi firmaları ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ'nin (TUSAŞ) Kazan'daki tesisini ziyaret etti.

İlk olarak OSTİM'deki Elsis firmasını gezerek yetkililerden bilgi alan Ağbal, buradan ayrılırken yaptığı açıklamada, Ankara'nın savunma ve güvenlik sektörü alanlarında gittikçe kendini geliştiren bir merkez haline geldiğini söyledi.

Ankara'da söz konusu alanlarda faaliyet gösteren çok sayıda firmanın bulunduğunu dile getiren Ağbal, Ar-Ge ve inovasyon açısından sektörün kritik önemde olduğunu ifade etti.

Ziyaretleri sırasında firma sahiplerinden güzel fikirler çıktığını kaydeden Ağbal, "Maliye Bakanlığı olarak 'üretim, yatırım ve ihracatın artması, daha fazla Ar-Ge ve inovasyona yatırım yapılması noktasında ne yapabiliriz' diye gayret içindeyiz. Bu konuyla ilgili olarak bir yasal çalışma da yaptık. Başbakanlığa, bugün veya yarın özellikle reel sektörü ilgilendiren bir yasal düzenleme paketi de gönderiyoruz." diye konuştu.

Maliye ve vergi politikalarının her zaman katma değerli üretimi, yatırımı ve ihracatı desteklemesi gerektiğinin altını çizen Ağbal, gerçekleştirdikleri ziyaretlerin bu anlamda kendilerine yeni bakış açıları kazandırdığını vurguladı.

Ağbal, daha sonra ASO 1. OSB'deki Bozankaya ve Küçükpazarlı Havacılık firmaları ile TUSAŞ'ın Kazan'daki tesisini gezdi. Ağbal'a ziyaretleri sırasında ASO Başkanı Nurettin Özdebir ile OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın eşlik etti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×